سرانه‌ی فضای مطالعاتی رشت؛ ۴۶ سانتیمتر به ازای هر صد نفر

0 129

مدیر کتابخانه‌های عمومی استان گیلان سرانه فضای مطالعاتی در رشت را به ازای هر صد نفر، ۴۶ سانتی متر مربع برآورد کرد.

پریسا کرمی در گفت‌و‌گو با ایرنا از ضعف زیرساخت‌ها در حوزه کتابخوانی گلایه کرد و گفت: مواردی همچون هزینه‌ی سنگین نگهداری از بناها و لزوم خرید تجهیزات جدید از جمله اصلی‌ترین مشکلات این نهاد است.

کرمی تنها منبع درآمدی نهاد کتابخانه‌ها را درآمدهای هفت‌گانه شهرداری‌ها عنوان کرد و افزود: شهرداری  رشت اکنون به نهاد کتابخانه‌های عمومی شهر رشت بدهکار است و باید این بدهی را به ما پرداخت کند.

کرمی همچنین مدعی شده با افتتاح کتابخانه مرکزی رشت سرانه مطالعه‌ی این شهرستان به یک متر و ۲۶ سانتی متر افزایش خواهد یافت. پروژه ساخت کتابخانه‌ی مرکزی از سال ۱۳۷۳ آغاز شده اما هنوز به پایان نرسیده است.

او درحالی از سرانه‌ی ۴۶ سانتی متری سخن گفته است که بنا بر اعلام مدیرکل پیشین نهاد کتابخانه‌های استان، در اردیبهشت ۹۷ این شاخص برای شهر رشت ۸۰ سانتی متر به ازای صد نفر بوده است.

بحران فضای مطالعه در رشت موضوع جدیدی نیست، چندان که شهردار کنونی رشت که در اردیبهشت ۹۷ فرماندار رشت بود، در مراسمی وضعیت کتابخوانی در رشت را غیرقابل قبول توصیف کرده و گفته بود: باید برای بهبود این وضعیت برنامه‌ی عملیاتی تدوین شود.

سیدمحمد احمدی با ارائه‌ی آماری اعلام کرده بود رشت از نظر شاخص زیربنا و شاخص دسترسی به منابع در رتبه شانزدهم کشوری قرار دارد و این وضعیتی قابل قبول نیست.

حال باید به انتظار نشست و دید که آیا احمدی که خود روزی از وضعیت بغرنج فضای کتابخوانی در رشت شکایت کرده بود، می‌تواند وضعیت این نهاد را سامان دهد و بدهی‌های آن را از سازمانی که به تازگی مدیریتش را به عهده گرفته وصول کند یا خیر.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.