توانمندسازی زنان روستایی رودبنه لاهیجان

0 996

اشتغال زایی و توانمندسازی اقتصادی زنان روستایی با ورود به فعالیت‌های مرتبط با تولیدات روستایی، در کاهش آسیب پذیری اجتماعی وخود کفایی آنان تاثیرگذاراست، به طوری که این توانمندسازی از طریق راهکارهای حمایتی صندوق خرد زنان روستایی،  زمینه را برای بهبود کیفیت زندگی این قشر از این جامعه فراهم کرده است.

با توجه به اینکه زنان روستایی گیلان نقش فعالی در تولید محصولات کشاورزی و دامی و صنایع دستی دارند، بانوان کارآفرین صندوق خرد زنان دهستانهای «رودبنه و ایشکای پهمدان لاهیجان» موفق شدند در زمینه‌ی  تولیدات موادغذایی خانگی و صنایع دستی دهها بانوی بد سرپرست و سرپرست خانوار را تحت پوشش فعالیتهای خود توانمند کنند.

«عادل علوی» بخشدار رودبنه لاهیجان دراین باره به مرور گفت: در قالب شناسایی و ساماندهی زنان سرپرست خانوار وهدایت آنها برای بهره گیری از تسهیلات صندوق کار آفرینی امید، تاکنون ۲۵ خانوار زیرمجموعه‌ی صندوق خرد زنان رودبنه قرار گرفتند. این بانوان موفق شدند تولیدات و اجناس خود را از طریق زنجیره‌ی تولید این صندوق با پشتیبانی زنان کارآفرینان به بازارعرضه کنند.

 وی افزود: ارایه تسهیلات اشتغالزایی به بانوان سرپرست خانوار زیر مجموعه صندوق خرد زنان، از طرق صندوق کارآفرینی امید درحوزه‌ی صنایع دستی و تعدادی از طریق تسهیلات گردشگری بوده است. حصیر بافی، بامبو بافی و تهیه خوراکی های محلی از جمله  تولیدات این بانوان بوده است.

 گفتنی است پیشتر«زهرا یعقوب نژاد» مدیرکل امور بانوان گیلان، از شناسایی ۵۴۶ زن کارآفرین در گیلان خبر داد و گفت: به دنبال اجرای سند ارتقای وضعیت زنان و حمایت از کسب و کارهای زنان هستیم.

وی، نرخ مشارکت اقتصادی بانوان گیلانی را شش درصد بالاتر از میانگین کشوری اعلام کرد و افزود: این آمار گواهی برسهم قابل توجه زنان استان گیلان در توسعه‌ی اقتصادی کشور است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.