سدهای غیرمجاز رودخانه ها، تهدیدی برای نسل ماهیان خاویاری

0 584

«سینا خدابنده»، رییس اداره شیلات شهرستان رشت از رهاسازی بیش از یک میلیون قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه اُشمک لشت نشا خبرداد.

وی گفت: یک میلیون و ۲۷۰ هزار قطعه بچه ماهی با هدف بازسازی و حفظ ذخائر ماهیان خاویاری در رودخانه اُشمک لشت نشا رهاسازی شدند.

وی افزود: همچنین ۳ میلیون قطعه بچه ماهی سفید نیز رودخانه‌های شهرستان رشت و بخشهای لشت نشا، خمام و خشکبیجار رها سازی شدند.

خدابنده گفت: در صورت مساعد بودن وضعیت هوا، ۳۰ تا ۴۰ درصد این بچه ماهیان به مرحله رشد می‌رسند.

به گزارش مرور، ماهی خاویاری ایران یکی ازبهترین نوع ماهی در جهان است که همه ساله ازسوی شیلات در جهت حفظ ذخایر این ماهی در دریای خزر در حدود چهار میلیون قطعه بچه ماهی خاویاری در رودخانه‌هایی که به خزر منتهی هستند رهاسازی می‌شود و نیمی از این کار در گیلان انجام می‌شود.

اما در چند سال اخیر صید بی رویه ماهی در رودخانه های استان به روشهای مختلف نسل انواع ماهی خاویار و گونه ماهی سفید را در معرض تهدید قرار داده است.

پیشتر نیز رییس اداره محیط ‌زیست شهرستان آستانه اشرفیه از تخریب سدهای غیرمجاز در اطراف رودخانه‌های این شهرستان خبر داد و گفت: بعضی از افراد بومی محلی، در فصول مختلف سال در عرض رودخانه، چوب‌های چند متری در آب فرو کرده و به این شکل باعث عدم حرکت ماهی‌های استخوانی در رودخانه‌ها می‌شوند.

وی با بیان اینکه ایجاد سدهای غیرمجاز باعث عدم تخم‌ریزی ماهیان می‌شود، گفت: سدهای غیرمجاز که توسط بومیان در این رودخانه ها ساخته می شود باعث جلوگیری ازحرکت و ورود ماهی به زیستگاه برای تخم گذاری می شود و اکوسیستم طبیعی رودخانه را مختل می کند. کاهش بچه ماهی در رودخانه ها در سالهای اخیر صید و صیادی استان را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.