«فهمِ شعر» منتشر شد

0 452

«فهم شعر» عنوان کتابی به قلم پروفسور فرانسیس.ام.کُنل است که «ماهان سیارمنش» آن را ترجمه و انتشارات دوات معاصر در ۱۹۶ صفحه به قیمت ۲۴۰۰۰ تومان در سال ۱۳۹۸ منتشر کرده است.
کتاب مذکور درسنامه­ای است که از زوایای مختلف به تبیین و تحلیل ابزارهای موجود در یک شعر چون زبان، تخیل، احساس، اندیشه پرداخته و دیگر چیزها را به طور جداگانه مورد تحقیق قرار داده و برای درک بهتر خواننده از مثال هایی بهره برده است.
بخشی از مقدمه­ کتاب را از نظر می­گذرانید:
«شاعر از وسیله­ زبان سود می­ جوید تا ما را با دنیایی از اندیشه­ ها و تخیلات تنها بگذارد؛ در قدم بعد این ما هستیم که باید از اندیشه­ صرف پا را فراتر بگذاریم و در آن جهان به گشت و گذار مشغول شویم. قطعاً باید دید انتظارات­مان از شعر چیست و آیا شعری می­تواند آرزوهای­مان را در مقابل­مان به تصویر بکشد و یا آن­ها را فرو بپاشد و تمثالی نو بنیان کند. از این منظر، شعر فروپاشنده­ دُگم است و با آن سر سازگاری ندارد. در هنگام خواندن اثری شایسته باید تمام دُگم­های گذشته را از خود بزدایی و با دیدی تازه به آن بنگری؛ چونان که گویی پدیده­ ای نو را دریافته ای. این برخورد با شعر دیدی نقادانه و بینشی متفاوت از گذشته را می­ طلبد؛ برای فهم شعر باید پذیرای دیدی نو شد و با آن دریافتش کرد.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.