رفتن به بالا
  • جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸
  • الجمعة ۱۵ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Friday 13 December

مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: اصلاح و نوسازی 455 واحد کارخانه شالیکوبی موجب کاهش 3تا 6درصدی ضایعات برنج دراستان شده است.

“قاسم جواد زاده” گفت: سالانه درگیلان یک میلیون و صد هزارتن شلتوک برنج تولید می شود که این شلتوک ها درکارخانه های شالیکوبی به 750هزارتن برنج سفید تبدیل می شوند.

وی با بیان اینکه یک هزار و 400واحد شالیکوبی درگیلان فعال هستند، افزود: اصلاح و نوسازی واحدهای شالیکوبی موجب کاهش ضایعات برنج می‌شود و تاکنون این اصلاح ساختار در  455واحد شالیکوبی گیلان انجام شده است.

تولید برنج درگیلان به عنوان اصلی‌ترین محصول کشاورزی نقش مهمی درسبد اقتصادی خانوارهای گیلانی دارد و بیش از 230 هزارهکتارازاراضی کشاورزی دراستان به کشت سنتی این محصول می‌پردازند. طبق آمارهای جهاد کشاورزی، 1400 کارخانه شالیکوبی با ظرفیت 2 میلیون تن شلتوک دراستان فعالیت دارند که به دلیل فرسوده بودن تجهیزات شالیکوبی با نصف ظرفیت درحدود یک میلیون و 100 هزارتن شلتوک تولید می‌کنند. در حالیکه میزان ضایعات برنج در دنیا 13 درصد است این میزان درگیلان در حدود 25 درصد است. به گفته فعالین این بخش بیشتر کارخانه‌های شالیکوبی استان عمری بیش از 60 سال دارند ونیازمند اصلاح ساختارند. ازسوی سازمان جهاد کشاورزی در 10 سال گذشته با اختصاص وامهایی با بهره 18 درصد به کارخانجات برنجکوبی برای اصلاح ساختار ومکانیزاسیون هم نتوانست میزان ضایعات برنج دراین کارخانه ها را کاهش دهد. اخذ سود بالای بانکی وسخت گیری بانکهای عامل دردریافت تضمین موجب شده تا مدیران کارخانه‌های برنجکوبی تمایلی به دریافت این وامها نداشته باشند.

گفتنی است شرایط آب وهوایی و رطوبت و درو نامناسب خوشه برنج در شالیزارها از دیگر دلایل ضایعات برنج دراستان است.

به اشتراک گذاری

اخبار مرتبطآخرین اخبار