۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار تکمیل آزاد راه رشت

0 277

هنوز یک ماه از وعده‎‌ی «محمد باقر نوبخت» معاون رییس جمهور و رییس سازمان مدیریت و برنامه و بودجه ‌ی کشور مبنی بر تعهد دولت درخصوص تکمیل آزاد راه رشت – قزوین در سال ۹۹ نمی گذرد که معاون وزیر راه و شهرسازی وعده‌ی تکمیل قطعه‌ی باقیمانده آزاد راه قزوین-رشت را موکول به تابستان ۱۴۰۰ کرد.

محور آزاد راه رشت – قزوین به طول ۱۲۰ کیلومتر از جمله پروژه‌های پرحاشیه‌ی دولت در دهه‌ی اخیر بوده که تکمیل نهایی آن در گرو ساخت ۸٫۳ کیلومتر باقی مانده است که به دلیل مخالفت زیتون‌ فروشان رودباری در حاشیه‌ی این آزاد راه  تاکنون به طور کامل اجرایی نشده است. نوبخت ماه گذشته در رشت گفته بود: براساس آخرین اطلاعات فنی و کارشناسی این آزاد راه در سال جدید افتتاح ‌می‌شود و دولت به تعهد خود در خصوص تکمیل آزادراه رشت به قزوین پایبند است.

درهمین رابطه «خیرالله خادمی» معاون وزیر راه و شهرسازی از تکمیل قطعه ۸ کیلومتری باقیمانده آزادراه قزوین-رشت در محدوده‌ی منجیل تا رودبار تا تیر ماه ۱۴۰۰ و رفع گلوگاه ترافیکی این مسیر خبرداد و گفت: درتکمیل حلقه‌ی مفقوده‌‌ی (آزاد راه منجیل- رودبار) که ۸٫۳ کیلومتر طول دارد، اغلب تونل یا پل است و تقریبا غیر از این دو ابنیه‌ی جاده‌ای، چیز دیگری ندارد. این مسیر آزادراهی منطقه‌ای صعب‌العبور و پرهزینه است که اقدام خوبی برای احداث آن در حال اجرا است و این ۸ کیلومتر در قالب دو قطعه با رشد خوبی در حال احداث است.

وی سرعت کار پیمانکاران  پروژه را مثبت ارزیابی کرد وافزود: رئیس سازمان برنامه و بودجه در بازدید اخیر خود از این مسیر آزادراهی وعده تأمین مالی این بخش آزادراه را داد. امیدواریم با تامین مالی سریع، این محدوده‌ی آزاد راهی به سرعت تکمیل شود و آزادراه قزوین- رشت در سرتاسر مسیر بدون گلوگاه ترافیکی فعال باشد.

خادمی گفت: پیش از این به دلیل وجود مغازه‌داران منجیل و رودبار، خودروها در این بخش، وارد شهر می‌شدند و پیک ترافیکی رخ می‌داد و مردم ساعت‌ها در ترافیک می‌ماندند اما با تکمیل این خط آزادراهی، دیگر ترافیک نخواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در خصوص اعتبار مورد نیاز تکمیل قطعه‌ی باقیمانده گفت: ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه نیاز داریم و چون اغلب خرید مصالح است باید به صورت نقدی انجام شود تا بتوانیم این آزادراه را  تکمیل کنیم.

خادمی با تاکید به اینکه در تکمیل آزاد راه مشکلی برای مغازه‌ داران رودبار و منجیل رخ نمی‌دهد افزود: باند رفت (در مسیر قزوین به رشت) در قالب آزاد راه ساخته می شود اما باند برگشت آن (درمسیر رشت به قزوین) از داخل شهرهای رودبار و منجیل عبورمی‌کند که مسافران اغلب هنگام برگشت نسبت به خرید زیتون اقدام‌ می‌کنند. از اینرو مسیر برگشت به صورت آزاد راه نخواهد بود تا درآمد مردم این منطقه ‌که ارزاقشان از محل فروش زیتون و غیره است، کاهش پیدا نکند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.