۷۱ معدن گیلان واگذار می شوند

0 213

رئیس سازمان صمت گیلان از احیا و واگذاری ۷۱ محدوده معدنی در استان خبر داد و گفت: اجازه برداشت حدود ۹ میلیون تن مصالح معدنی برای تأمین مصالح پروژه‌های ملی و استانی صادر شده است. این درحالیست که پیشتر آب منطقه ای از صدور مجوز برای تامین مصالح ساختمانی از طریق برداشت رسوبات پشت سد سفید رود خبر داده بود.

«تیمور پورحیدری» در نشست فعالان اقتصادی و واحدهای صنعتی و معدنی گیلان، اظهار کرد: بر اساس نیاز استان برای تأمین مصالح پروژه‌های راه آهن و آزاد راه قزوین-رشت، بزرگراه آستارا-آستارا، جاده سنگر-سیاهکل، طرح مسکن ملی و … اجازه برداشت حدود ۹ میلیون تن مصالح معدنی در گیلان صادر شده است.

رئیس سازمان صمت گیلان همچنین از احیای ۵۴ واحد تولیدی راکد دراستان خبر داد و اضافه کرد: این تعداد واحدهای راکد در گیلان از ابتدای دولت سیزدهم در مسیر باز فعال سازی و احیا قرار گرفت و به چرخه تولید بازگشت.

در همین رابطه اواسط مهرماه گذشته وزیر صنعت، معدن و تجارت از مزایده ۵ هزار معدن دولتی با هدف استفاده بهینه از این ظرفیت‌ها در راستای تولید و اشتغال برای نخستین بار در کشور خبر داده بود. سهم گیلان در این مزایده از سوی رییس سازمان صمت استان ۵۰ معدن اعلام شده بود.

لازم به ذکر است؛ در حالی رییس سازمان صمت گیلان از احیا و واگذاری ۷۱ محدوده معدنی در استان خبر داده  که پیش از این به دلیل کمبود مصالح ساختمانی به دستور دستگاه قضا استان قرار بود مصالح معدنی مورد نیاز پروژه های عمرانی استان از محل برداشت رسوبات پشت سد سفیدرود تامین شود.

از سوی دیگر با احیا و واگذاری معادن جدید، مشخص نیست مجوزهای محیط زیستی لازم برای فعالیت این معادن صادر شده است یا خیر؟ در حالی معادن جدید به چرخه بهره برداری وارد می شوند که پیش ازاین برداشتهای بی رویه شن و ماسه از معادن رودخانه‌ای و کوهی موجود درگیلان، صدمات جبرن ناپذیر محیط زیستی شدیدی به طبیعت و تخریب بستر و اکوسیستم رودخانه‌ها در مناطق کوهستانی استان وارد کرده است.

پیشتر طبق آمارهای موجود، ۱۲۲ معدن با میزان برداشت سالانه ۱۲ میلیون تن در گیلان وجود دارد که اعلام شد از این تعداد فقط ۵۶ معدن با استخراج ۶ میلیون تن در سال فعال هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.