تهدید عفونت های حاد تنفسی همزمان با کرونا در گیلان

کرونا بار دیگر در گیلان سه رقمی شد

0 369

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از سه رقمی شدن بستری شدگان کرونا در گیلان خبر داد. «مسعود نوروزی» گفت: هم اکنون ۵۲۳ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های گیلان بستری هستند که فقط در روز گذشته  ۱۰۳ بیمار به این آمار اضافه شدند که متاسفانه ۲۰ درصد این بیماران نیز به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه تحت مراقبت هستند. این درحالیست که به گفته‌ی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با شروع زمستان و کاهش سرمای هوا عفونت های حاد تنفسی مردم استان را تهدید می‌کند.

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان دراین باره گفت: با توجه به آمارهای هواشناسی مبنی بر اینکه در روزهای آینده کاهش دما و بارش‌های بیشتری در پیش داریم اگر مردم مراقبت‌های لازم و کافی را از خود نداشته باشند شانس ابتلای آن‌ها به عفونت‌های حاد تنفسی به ‌ویژه بیماری کرونا افزایش می‌یابد. متاسفانه شرایط گیلان با وجود خروج از وضعیت قرمز همچنان شکننده است وشهروندان باید دستور العمل های بهداشتی را رعایت کنند.

همچنین روزهای گذشته بود که وزارت بهداشت و درمان نسبت به شیوع همزمان آنفولانزا و کرونا در کشورهشدار داد. براساس اعلام کارشناسان سرمای هوا امکان انتقال ویروس کرونا را بیشتر می کند. سرمای زمستان و سرما خوردگی نیز یکی ازعوامل کاهش ایمنی بدن اعلام شده است. درهمین رابطه پیشتر«آبتین حیدرزاده» معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از ورود موجی از بیماری آنفولانزا به استان خبر داده و گفته بود: تاکنون تست مثبت مبتلا به آنفولانزا در گیلان نداشتیم، اما علائم سندروم شبهه آنفولانزا در استان با توجه به مراجعه مردم به مراکز درمانی و بیمارستانی دیده ‌شده و به نظر می‌رسد موجی از آنفولانزا به گیلان در حال وارد شدن است.

گفتنی است در یک ماه گذشته اجرای پروتکل‌های بهداشتی و محدودیت‌های کرونایی منجر به کاهش افراد مبتلا به کرونا شد اما شرایط کرونا در گیلان کماکان در وضعیت نارنجی قرار دارد. بنا به اعلام نایب رییس ستاد مقابله با کرونا، از ابتدای دی ماه ۶ شهرستان گیلان در وضعیت زرد  و ۱۰ شهرستان در وضعیت نارنجی قرار گرفتند.

همچنین براساس آمارهای دانشگاه علوم پزشکی گیلان سال گذشته، یکهزار و ۷۷۸ نفر در استان به آنفولانزا شدند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.