توسعه اقتصادی دریامحور با ایجاد ظرفیت‌های ترانزیتی

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی اعلام کرد:

0 151

در دیدار «کامبیز جهانبانی» مدیرعامل شرکت کشتیرانی دریای خزر با مدیر عامل منطقه آزاد انزلی راهکارهای توسعه اقتصاد دریامحور در قالب بهره‌برداری از ظرفیت‌های ترانزیتی و ایجاد مجموعه‌های کشتی‌سازی مورد بررسی قرار گرفت.

«محمدسجاد سیاهکارزاده» در این نشست، هم افزایی میان نهادهای دولتی و بخش خصوصی فعال در حوزه‌های دریایی را یکی از اصلی‌ترین راهبردهای سازمان منطقه آزاد انزلی دانست و بر لزوم برنامه‌ریزی و مهیا شدن منطقه آزاد انزلی برای دوران پس از اتصال به شبکه ریلی تاکید کرد.

 وی با اشاره به رفتار تقاضا محور نهادهای دولتی در بازار افزود: این قبیل برنامه ریزی‌ها بر اساس پیش‌بینی انجام نمی‌شود بلکه وابسته به نیازهای کنونی بازار است، اما این مهم در دستور کار بخش‌های مختلف سازمان منطقه آزاد انزلی قرار دارد.

رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با تصریح براینکه تمام قطعات مورد نیاز به منظور بهره‌برداری حداکثری از اتصال ریل به مجتمع بندری کاسپین در مولفه‌هایی چون زیرساخت‌های لجستیک- بندری- انبارداری، تأمین بار، افزایش خطوط کشتیرانی منظم و افزایش میزان کالاهای در حال عبور از مسیرهای ترانزیتی باید آماده و مهیا است اضافه کرد: توسعه همکاری‌های حمل و نقل ترکیبی با بنادر کشورهای حاشیه دریای کاسپین، خلیج فارس و دریای عمان؛ به همراه تقویت مسیرهای کریدوری به ویژه گذرگاه شمال جنوب و کریدور چین-قزاقستان- ایران یکی از مهمترین اولویت‌های منطقه آزاد انزلی در راستای تحقق سیاست‌های توسعه دریا محور محسوب می‌شود.

وی با اشاره به ساز و کارها و راهکارهای هم افزایی میان بخش‌های مختلف حوزه حمل و نقلی و ترانزیتی داخلی در راستای بهره برداری حداکثری از ظرفیت‌ها و مزیت‌های کریدورهای بین المللی عبوری از کشور گفت: یکی از فرصت‌ها و مزیت‌های مغفول مانده و مجتمع بندری کاسپین، کشتی سازی است. درحالیکه بندر کاسپین یکی از بهترین نقاط برای ایجاد و فعالیت‌های شرکت‌های کشتی سازی و تعمیرات ادواری کشتی است این پتانسیل می‌تواند  افق‌های جدید درآمدزایی و ایجاد ارزش افزوده برای اقتصاد دریا محور کشور را خلق کرده و بسیاری از صنایع دیگر را متحول کند.

لازم به ذکر است؛ بندرکاسپین سال گذشته بالاترین رشد را در بین بنادر شمالی کشور در دریای خزر به خود اختصاص داد و عملیات تخلیه و بارگیری کالا از این بندر افزایش ۹۵ درصدی داشت. در مجموع این بندر با پنج پست اسکله، مشخصات بنادر نسل سوم را دارد و واحدهای صنعتی در پس کرانه آن مستقر هستند. حال با توجه به پتانسیلهای مطرح شده از سوی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در خصوص تقاضا محور بودن بندر کاسپین، این پرسش مطرح می‌شود بعد از اتصال ریلی بندر کاسپین به شبکه کریدور شمال به جنوب  و ورود تجار روسیه و قزاقستان به این کریدور و افزایش تعاملات تجاری با بندر کاسپین، این بندر در چه موقعیتی قرار می‌گیرد و قادر خواهد بود بازار از دست رفته خود را از ترکیه و لهستان باز پس گیری کند؟ آیا این روند ادامه دار خواهد بود؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.