ثبت ۱۲ میراث ناملموس گیلان در فهرست آثار ملی

0 409

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان اعلام کرد: ۱۲ اثر مربوط به میراث ناملموس استان از طی شش ماه اخیر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
«شهرود امیرانتخابی» افزود: پرونده های ثبتی مهارت نوغانداری ، ابریشم کشی سنتی گیلان،  الکاوه بازه، مرغانه جنگ، آئین کترا گیشه، مهارت جوراب بافی گیلان و مهارت پخت تیان حلوای خشکبیجار، ترش واش، سیاه پلوی لنگرود، بادمجان شکم پر، پنیر برشته، کال کباب و باقلاوابیج، توسط کارشناسان مطلع تهیه و تنظیم شد که پس از بررسی های کارشناسی و طی تمامی مراحل اداری با ثبت این آثار در فهرست آثار ناملموس ملی موافقت شده است.
وی افزود: قبل از ثبت این آثار تعداد ۵۵ اثر معنوی استان در فهرست میراث ناملموس کشور جای گرفته بودند که از مهمترین این آثار می توان به علم واچینی، گاهشماری گیلان، تیرماسیزده، نوروزبل و موسیقی سنتی گیلان اشاره کرد.
میراث فرهنگی ناملموس، به تولیدات و فرایندهای فرهنگی گفته می‌شود که شامل گذشت زمان شده  و از نسل‌های پیشین به یادگار مانده‌اند.
گیلان نیز با برخورداری از سه هزار اثر تاریخی شناسایی شده و بیش از یک هزار و ۸۰ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور، جزو استان های دارای بیشترین تراکم و تعداد اثر تاریخی کشور محسوب می شود.
در روزهای گذشته نیز چند اثر تاریخی استان ازجمله خانه عضدی در سیاهکل ، ساختمان فلاحت ، پل آجری سند فومن و خانه شفیعی به ثبت آثار ملی رسیده بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.