جنگلهای هیرکانی به نام ایران ثبت جهانی شدند

0 478

جنگلهای هیرکانی که برای ثبت جهانی آنها به صورت مستقل و به نام ایران تردید وجود داشت بالاخره نظر موافق اعضای کمیته میراث جهانی یونسکو را گرفت و ثبت شد.

روز سی ام ژوئن، چهل و سومین اجلاس “کمیته میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد” (یونسکو) با حضور ۲۵۰ نفر از نمایندگان ۱۸۰ کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران و چند نهاد و سازمان بین المللی آغاز به کار کرد و هنوز هم در شهر باکو در حال برگزاری است.

در این مدت پرونده های زیادی از کشورهای مختلف مورد بررسی قرار گرفت. روز گذشته نیز پرونده جنگل های هیرکانی از ایران بررسی شد و توانست نظر نمایندگان نسبت به اهمیت جنگل های هیرکانی را جلب کند تا به ثبت جهانی آن به نام ایران رای دهند با این گزینه که آذربایجان نیز در آینده می­تواند به این پرونده اضافه شود. به این ترتیب ایران جنگل های هیرکانی را در فهرست جهانی به نام خود قرار داد و یونسکو نیز آن را پذیرفت.

جنگل‌های هیرکانی، قدیمی­ترین جنگل‌های کره زمین هستند که تخمین زده می‌شود چهل میلیون سال قدمت دارند و باز مانده از عصر یخبندان است. حدود دو میلیون هکتار از این جنگل‌ها در خاک جمهوری اسلامی ایران و تنها یک درصد یعنی ۲۰ هزار هکتار آن در خاک جمهوری آذربایجان قرار گرفته است.

سه سایت از جنگل‌های هیرکانی شامل لیسار تالش، گشت رودخان فومن و سیاه رود رودبار نیز مربوط به استان گیلان است و این مناطق یاد شده به عنوان مناطق حفاظتی تلقی می‌شوند، بنابراین هیچ‌گونه دخالت انسانی در آن انجام نخواهد شد.

در بخشی از پرونده جنگل‌های هیرکانی آمده است که «حفاظت از جنگل به عهده سه سازمان میراث فرهنگی، حوزه آبریز و مدیریت و وزارت محیط زیست است و برای آن کمیته فرماندهی برای اطمینان از هماهنگی در سرتاسر جنگل در نظر گرفته شده است. برنامه مدیریت کارشناسی ارشد نیز که یک برنامه بلند مدت است در نظر گرفته شده تا بتواند برنامه‌های ملی و خاص را که باید با همکاری این دستگاه‌ها انجام شود، هماهنگ کند. در مناطق جنگلی همچنین ورود و خروج خودرو، چرای حیوانات، شکار و قطع درختان و اقدامات دیگری که می‌تواند روی جنگل تأثیر بگذارد ممنوع اعلام شده است و یا به شدت مورد حفاظت قرار می گیرد.

همچنین در بخش دیگری از آن آمده که دو کشور ایران و آذربایجان به حفاظت از بخش‌هایی از جنگل که بین دو کشور مشترک است، تشویق می شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.