سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه متعلق به اتاق بازرگانی ایران است

توضیحات روابط عمومی اتاق بازرگانی گیلان در ارتباط با انتشار یک خبر ؛

0 213

گیلان دارای ظرفیت‌های ارزشمندی بوده و بیش از یک قرن با اتحاد جماهیرشوری سابق و فدراسیون روسیه کنونی دارای روابط تجاری داشته است. این استان با داشتن ظرفیت‌های زیرساخت لجستیکی دریایی و زمینی و ریلی از ظرفیت‌های ارزشمند بالقوه‌ای برخوردار است که باید بصورت بهینه و کارآمد از آن بهره برداری شود.

اتاق بازرگانی گیلان با هدف توسعه تجارت با روسیه در سال ۱۳۹۱ پروژه ایجاد سرای تجاری ایرانیان در آستراخان که شامل ( یک ملک دارای محوطه حدود ۱۰۰۰مترمربع و یک بنای ساختمان آجری مستحکم قدیمی در دو طبقه و زیر زمین به مساحت ۹۰۰ متر مربع اجری بود ) را خریداری و با تامین اعتبار خرید و بازسازی از سوی اتاق ایران و صرف هزینه‌های بسیار در طی بالغ بر ۵ سال عملیات اجرایی آن با وجود اعتبار و بودجه نهایتا در سال ۱۳۹۶ به پایان رسید و این سرای تجاری ایرانیان در آستراخان، پائیز سال ۱۳۹۶با سفر یک هیئت سیاسی و تجاری از رشت به آستراخان با حضور مقامات دولتی و رییس اتاق ایران و بخشی از فعالان اقتصادی افتتاح شد.

نکته اساسی اینجاست که سرای تجاری ایرانیان تماماً با اعتبار و بودجه اتاق بازرگانی ایران خریداری و بازسازی و راه‌اندازی شده است ولی کلیه اسناد مالکیت آن بنام شرکت بازرگانی پارس که مالک و سهامدار آن رییس سابق اتاق بازرگانی گیلان بوده و هنوز هم هست که این اقدام منطبق با قوانین و مقررات جمع داری اموال و سرمایه اتاق بازرگانی نبوده و از نظر حقوقی دارای اشکالاتی فراوانی است که می‌بایست به منظور صیانت از اموال اتاق و منافع عمومی تعیین تکلیف شود .

بنابراین از سال ۱۳۹۶ پس از افتتاح این ساختمان به منظور نگهداری آن، تاکنون با بکارگیری چند نفر نیروی بومی و هزینه‌های جاری این سرای تجاری، اتاق بازرگانی بطور متوسط ماهیانه ۶۰۰۰ دلار تامین و پرداخت کرده است. لازم به ذکر است با تحمیل چند صد هزار دلار هزینه در طی ۶ سال گذشته،متأسفانه هیچگونه ارزش افزوده اقتصادی در این سرای تجاری ایرانیان تا امروز در توسعه تجارت استان و کشور ایجاد نگردیده است.

باتوجه به توضیحات فوق برای پایان بخشیدن هزینه‌های ارزی غیر متعارف که ازتوان اتاق شهرستان خارج بود تصمیم گرفته شد تا تمام مسؤولیت‌های حقوقی، اجرایی و مالی به اتاق ایران انتقال یافته و از این رو اقداماتی که در مورد موضوع منتشر شده انجام شد را جهت شفاف سازی و قضاوت افکار عمومی بعرض می‌رسانیم ؛

کلیه دارایی‌ها و اموال اتاق بازرگانی همانند همه وزارتخانه‌های دولتی و سازمان‌های عمومی در سراسر ایران بنام اتاق ایران است نه استان و شهرستان. در نتیجه سهامدار بودن اتاق رشت در هیچ سندی قید نشد و محلی از اعراب ندارد ضمن اینکه توضیح داده شد سرای تجاری در آستراخان بنام شرکت بازرگانی پارس که تنها سهامدارش رییس اسبق اتاق بازرگانی بوده که باید باتوجه به اینکه این سرای تجاری از محل اعتبار اتاق بازرگانی تامین و پرداخت شده است، در اسرع وقت کلیه حقوق آن طی تشریفاتی به اتاق بازرگانی ایران برگردد و سهم ۲۰ درصدی اتاق گیلان در سندی معتبری در مراکز ثبت کشور روسیه وجود ندارد و مطابق قانون روسیه مالک این ساختمان که از محل منابع مالی عمومی اتاق بازرگانی خریداری شده است بنام شرکت بازرگانی پارس است که امید می‌رود با پیگیری مداوم اتاق ایران هرچه سریع‌تر اسناد قانونی و حقوقی این مرکز از شرکت نامبرده به اتاق ایران انتقال یابد.

لذا اتاق بازرگانی گیلان برای بهره برداری از ساختمان سرای تجاری ایرانیان پیشنهاداتی را دارد و به اتاق ایران نیز ارائه کرده است. باید باتوجه به وظایف کلان کشوری که اتاق ایران بعهده دارد برای بهره برداری و ایجاد ارزش افزوده در این سرای تجاری بهترین روش و پیشنهاد که بتواند به اقتصاد ملی کمک نماید انتخاب کند.

ضمن اینکه استان گیلان استان معین روابط اقتصادی با روسیه است و قطعا باید مدیریت این مرکز تجاری با مدلی که ارائه گردیده در اختیار اتاق گیلان باشد.

 لازم به ذکر است؛ هفته گذشته تعدادی از رسانه های استان با انتشار مطلبی هماهنگ مدعی شده بودند اتاق بازرگانی گیلانی سهم ۲۰ درصدی مالکیت ساختمان سرای تجاری ایرانیان را به فروش رسانده است. این در حالیست که گفته می‌شود تجار گیلانی از ۴۰۰ سال گذشته تاکنون در سرای گیلانیان واقع در آستراخان روسیه سابقه فعالیت دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.