نرخ تورم خرداد در گیلان، ۲۶.۸ درصد

0 282

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان نرخ تورم خرداد ماه در این استان را  ۲۶.۸ درصد اعلام کرد و گفت: گیلان در جایگاه بیست و یکم کشور قرار دارد.

«وحید طیفوری » با اشاره به انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها، نرخ تورم و متوسط قیمت برخی اقلام خوراکی در خرداد ماه امسال، افزود: نرخ تورم خرداد ماه در استان گیلان ۲۶.۸ درصد است.

وی با بیان اینکه نرخ تورم کشور در این ماه ۲۷.۸ درصد است، افزود: گیلان در مقایسه با سایر استان در این زمینه در جایگاه بیست و یکم کشور قرار دارد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با اشاره به اینکه پایین‌ترین نرخ تورم در خرداد ماه مربوط به استان آذربایجان غربی با ۲۴.۲ درصد است، گفت: استان ایلام با ۳۳ درصد بالاترین نرخ تورم کشور در خرداد ماه امسال را داشته است.

وی ادامه داد: نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور برابر ۲۷ درصد و گیلان برابر ۲۳.۹ درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات کشور و گیلان به ترتیب ۲۸.۲ و ۲۸ درصد بوده است.

طیفوری با بیان اینکه مقدار تغییرات تورم نقطه به نقطه خردادماه امسال را در کشور و استان به ترتیب برابر ۲۲.۵ و ۲۰.۳ درصد است، گفت: بررسی تغییرات شاخص قیمت خرداد ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور برابر ۲ درصد و در استان برابر ۲.۴ درصد است.

گفتنی است نرخ تورم  گیلان در اردیبشهت ماه ۹۹  گذشته  ۲۸.۹ درصد اعلام شده بود. بررسی تغییرات شاخص قیمت در خرداد‌ ماه امسال نسبت به ماه اردیبهشت  در گیلان عدد ۲.۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.