پرونده‌ی طرح «بایوجمی» تالاب انزلی با صدور رای نهایی دادگاه بسته شد

0 622

قرار ممنوعیتِ استفاده از ماده‌ی نانو دی اکسید تیتانیوم در تالاب انزلی که مورد اعتراض  شرکت مجری طرح قرار گرفته بود، از سوی دادگاه مورد تایید قرار گرفت.

مدیرعامل موسسه‌ی مردم‌نهاد موج آفرینان شهر کرجی‌نشین (موج‌شکن انزلی)  با اعلام این خبر در گفت و گو با مرور اظهار کرد: «بایوجمی»عنوان پروژه‌ای بوده  که به منظور احیای تالاب انزلی  با استفاده از فناوری نانو ذرات تیتانیوم طراحی شد؛ اما      ابعاد و زوایای پنهان  این طرح و دامنه‌ی آسیبی که متوجه تالاب  و زیستمندان آن می‌کرد، به مرور هویدا شد.

 «مجید لاهوری» افزود: قرار بر این بود که  بایوجمی موجب افزایش عمق تالاب بین‌المللی انزلی از طریق  شناور ساختن رسوبات و لجن‌های کف آن شود، اما تحقیقات نشان داد نانو دی اکسید تیتانیوم که استفاده  از آن در این طرح  مد نظر قرار داشت، تبعات دهشتناکی  نظیر افزایش احتمال انواع سرطان در جانداران و همچنین کاهش قدرت زادآوری در کنار افزایش احتمال سرطان‌های  گوارش در انسان خواهد داشت. بنابراین این طرح با اعتراض کنشگران محیط زیست قرار گرفت و با پیگیری‌های  موسسه مردم‌نهاد موج آفرینان شهر کرجی‌نشین (موج‌شکن انزلی) و همراهی داهیانه‌ی دادستان محترم وقت شهرستان بندرانزلی و جمعی از کنشگران و فعالان اجتماعی و محیط زیستی استان و شهرستان و  همچنین مدد  ویژه‌ی  علمی اساتید  ملی و استانی برجسته‌ در حوزه‌ی محیط زیست و زمین‌شناسی، رای بدوی دادگاه به ممنوعیت استفاده از این ماده توسط شرکت مجری طرح اعلام شد.

 وی با بیان این که رای‌اولیه از سوی شرکت مجری مورد اعتراض قرار گرفت، گفت: هم اکنون این اعتراض، توسط دادگاه مردود اعلام شده و رای اولیه مبنی بر ممنوعیت استفاده از ماده‌ی نانو دی‌اکسید تیتانیوم در تالاب انزلی تایید شد تا پرونده بایوجمی برای همیشه بسته شود.

 لاهوری در پایان  تصریح کرد: توقف طرح احیای تالاب انزلی به روش بایوجمی جز با همت و همراهی کنشگران، رسانه‌ها و مسوولان دلسوز دستگاه قضا میسر نبود و بی‌تردید این مهم موجب امتنان و قدردانی بسیار است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.