گیلان جزو ۱۵ استان پر خطر در کرونا

0 301

در حالیکه روز گذشته «ارسلان زارع» استاندار گیلان اعلام کرد: این استان دو شهر سفید و دو شهر قرمز در شیوع بیماری کرونا ویروس دارد و در شهرهای سفید و کم خطر می‌توان مساجد را با رعایت پروتکلهای بهداشتی و پله کانی بازگشایی کرد، اما آخرین بررسی‌های صورت گرفته درباره بیماری کووید ۱۹ در کشور تا روز ۱۴ اردیبهشت خبر می‌دهند که درگیلان همچنان روند صعودی کرونا ادامه دارد.

بر اساس آماری که از سوی کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت در پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت منتشر شد، هرچند روند کشوری کرونا در چند روز اخیر نزولی بوده، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که روند صعودی یا شروع پیک در ۱۵ استان کشور مشاهده می‌شود. استانهای قم، لرستان، ایلام، گیلان، گلستان، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، هرمزگان، کرمان، یزد، اصفهان، زنجان، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه از جمله این مناطق هستند.

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی وزارت بهداشت، برای ارزیابی روند گسترش بیماری کووید- ۱۹ در استان‌های مختلف کشور از تحلیل روند تغییرات اتفاق افتاده برای موارد ابتلا و مرگ گزارش شده روزانه استفاده شده است. برای محاسبه روند تغییرات ابتلا و مرگ در ۵ روز اخیر، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش ابتلا و مرگ هر روز با میانگین گرفتن از داده‌های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شده است. سپس میزان افزایش هر روز نسبت به روز قبل محاسبه شد. در نهایت، تغییر روند ابتلا و مرگ آخر با میانگین گرفتن از اعداد به دست آمده برای روزهای آخر محاسبه شد. برای تحلیل بهتر، شاخص‌های ۵ روز آخر وارد آنالیز شد.

گفتنی است با وجود اینکه گیلان از جمله استانهای اولیه کشور در شیوع این بیماری بوده و از لحاظ آمار مرگ و میر و مبتلایان به کرونا ویروس در رده های بالا قرار دارد اما بیشتر مشاغل و صنوف استان فعالیت رسمی خود را از ۲۳ فروردین ماه شروع کردند و با لغو محدودیت های تردد بین استانی نیز مسافرین زیادی به گیلان وارد شدند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.