۵۶ هکتار از اراضی جنگلی در آتش باد گرم سوخت

دستگیری عامل عمدی آتش سوزی تالاب انزلی

0 200

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان، از اطفای آتش‌سوزی‌های سطحی در ۵۶ هکتار از جنگل‌ها و مراتع ۱۰ شهرستان گیلان بر اثر وزش باد گرم خبر داد.

روز گذشته همزمان با وزش باد گرم و افزایش دمای هوا،اراضی جنگلی شهرستانهای تالش، آستارا، رضوانشهر، ماسال، بندرانزلی، صومعه سرا، سیاهکل، لنگرود، رودبار و لاهیجان درگیر ۳۲ فقره حریق شدند.

«محمد قربانی لرد» فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به کاهش دما از اواخر وقت دیشب و شمالی شدن جریانات، به مرورگفت: هم‌اکنون حریق اطفاء شده است.

وی اضافه کرد: هوای سرد به کمک نیروهای حفاظتی و امدادی آمد و خوشبختانه هم‌اکنون حریق فعال در سطح جنگل های استان نداریم. با این حال نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی در سطح عرصه ها هستند و لکه گیری را ادامه می دهند.

وی با اشاره به وقوع حریق در نیزارهای حاشیه تالاب انزلی، افزود: این حریق نیز عمدتا در اراضی مستثنیات و به طور عمدی رخ داد که خوشبختانه مهار شد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان با تاکید به سطحی بود آتش سوزیها و عدم بروز آسیب به درختان اراضی جنگلی ، وسعت مناطق درگیر حریق را  ۵۶ هکتار اعلام کرد.

در همین رابطه امروز دادستان بندرانزلی از دستگیری عامل عمدی آتش سوزی تالاب انزلی خبر داد.

«اکبر سبحانی»گفت: ۱۰ هکتار از بستر تالاب انزلی در محل سوسر روگا نیمه‌های دیشب، دوشنبه طعمه حریق شد که با کمک یگان حفاظتی محیط زیست، آتش نشانان شهرستان بندرانزلی و یگان حفاظت منابع طبیعی بدون صدمات جانی اطفاء شد.

وی افزود : پس از تحقیقات مقدماتی مشخص شد این حریق عمدی است و در همین رابطه یک مظنون شناسایی و دستگیر شد و بازجویی جامع توسط ضابطین قضایی انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در طول سال گذشته ۲ متهم که عمدی چندین هکتار از بستر تالاب انزلی را به آتش کشیده بودند شناسایی شدند گفت: این ۲ متهم پس از فرآیند رسیدگی در دادگاه و دادگاه تجدید نظر به جرم حریق عمدی هر کدام به ۵ سال حبس محکوم شدند.

اکبر سبحانی تاکید کرد: دستگاه قضا نسبت به افرادی که به عرصه تالاب به عنوان اموال بیت المال دست درازی و دست اندازی می‌کنند با قاطعیت برخورد قانونی می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.