آسیب کرونا؛ افت تحصیلی مقاطع ابتدایی

مدیر کل آموزش و پرورش گیلان:

0 304

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان با دفاع از آموزش حضوری مدارس گفت: کرونا آسیب زنجیره ای زیادی به آموزش وارد کرد بطوریکه افت تحصیلی در برخی مقاطع از جمله ابتدایی قابل جبران نیست.

«محمد فائزی»،افت تحصیلی، پرخاشگری، چاقی و کاهش مهارتهای ارتباطی و آسیبهای چشمی در میان دانش آموزان را از جمله این آسیبها اعلام کرد.

وی با تأکید به ادامه آموزشهای حضوری اضافه کرد: نگرانی برخی از خانواده‌ها طبیعی و منطقی است اما خانواده ها بدانند که از تعطیلی مدارس بیشتر ضرر ‌کردیم و افت تحصیلی بخصوص در مقطع ابتدایی قابل جبران نیست.

 مدیرکل آموزش و پرورش همچنین در پاسخ به سوال مرور مبنی بر کمبود فضای آموزشی در مدارس دولتی با جمعیت بالای ۳۰ نفر و اینکه چرا آموزش پرورش طی دوسال گذشته نسبت به رفع کمبودهای فضای آموزشی و زیرساختهای بهداشتی اقدامی نکرد پاسخ داد: وجود مشکلات و کمبود فضاهای آموزشی را قبول داریم. بخصوص در برخی از مناطق نواحی یک و دو آموزش و پرورش رشت، مدارس فرسوده و ساخت وسازها متناسب با جمعیت دانش آموزان نیست اما از سوی دیگر بسیاری از مدارس نیز از فضای استاندارد و مناسب برخوردارهستند.

وی با اشاره به گسترش فضاهای آموزشی متناسب با جمعیت دانش آموزان دردوران کرونا افزود: جبران کمبود فضاهای آموزشی را بعنوان یک مطالبه مطرح کرده‌ایم و استاندارهم پیگیر این موضوع است. برای بنده به هیچ عنوان میز ۳ نفره دانش‌آموز قابل قبول نیست و از این بابت نگرانیم لذا سعی داریم از جایگزین‌ها و ظرفیت‌های مختلف استفاده کنیم که استفاده از فضاهای موجود سایر فضاها و اماکن دانشگاهی بلااستفاده از این جمله است.

 محمد فائزی در ادامه همچنین با اشاره به مساعد شدن وضعیت آب و هوایی در استان پیشنهاد کرد؛ معلمان با استفاده ازاین فرصت، دانش اموزان را با طبیعت آشتی دهند و با فراهم کردن جایگاه مناسب در زیر سایه درختان، دروس را به دانش آموزان ارایه کنند و حتی لازم نیست خیلی به عبارات کتاب وفادار بمانند.

 مدیر کل آموزش و پرور گیلان همچنین از معلمین و مدیران مدراس خواست در ایام باقی مانده از سال تحصیلی از بمباران و فشار امتحانات بروی دانش آموزان بکاهند و به آنها اضطراب امتحانات وارد نکنند.  وی از تشکیل تیم قوی بازرسی برای گزارش‌های میدانی از وضعیت آموزشی مدراس و نحوه اجرای پروتکلهای بهداشتی و آموزشی خبر داد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان با اشاره به اهمیت برقراری‌ عدالت در عرصه‌های مختلف گفت: در مجموعه آموزش و پرورش نباید رفتار دوگانه وجود داشته باشد مثلاً کسی با یک سفارش از فرصتی برخوردار شود و شخص دیگری محروم شود. وی همچنین به جوان گرایی در بدنه مدیریتی آموزش وپرورش تأکید کرد و افزود: اصرار زیاد به جوان‌گرایی دارم و خود را در مقابل این مطالبه مسؤول می‌دانم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.