بازارهای محلی پایش می شوند

0 472

همزمان با فصل مهاجرت پرندگان مهاجر و شروع شکار از سوی جوامع محلی ،عرضه گوشت شکار دربازارهای محلی استان رونق پیدا می کند.

پرندگانی همچون «خوتکای ابروسفید»، «خوتکای معمولى»، «فیلوش‌»، اردک سرسبز»، «اردک نوک پهن‌»، «اردک گیلار‌» و «چنگر معمولى» در این بازارها به چشم می‌خورند‌ که عمدتا توسط کشاورزان و بومیان حاشیه تالابها شکار شده و برای فروش عرضه می شوند. افزایش خرید وفروش گوشت پرندگان مهاجر در بازارهای محلی درحالی صورت می گیرد که بیماری آنفولانزا در پرندگان مهاجر در سالهای گذشته جوامع محلی  و طیور بومی را تهدید کرده بود.

« ساسان اکبری پور» فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان از پایش همه بازارهای محلی گیلان توسط نیروهای این یگان خبر داد.

وی گفت: ازآنجایی که بازارهای محلی یکی از جاذبه های گردشگری و محل عرضه مستقیم تولید محصولات کشاورزی هستند مورد پایش محسوس و غیر محسوس قرار می گیرند.

اکبری پور افزود: این طرح با همکاری کارشناسان دامپزشکی انجام می شود و در صورت برخورد با نمونه مشکوک، موضوع مستند سازی و به دامپزشکی ارجاع داده می شود. این اداره کل با توجه به احتمال شکار پرندگان وحشی و عرضه آن در بازارها و همچنین موضوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان با همکاری کارشناسان دامپزشکی، بازارهای هفتگی استان را مورد پایش قرار می دهند.

وی تاکید کرد:عرضه زنده پرندگان حمایت شده چون قو، پرندگان شکاری و ممنوع یکی از موارد پایش دربازارهای محلی است که با متخلفان جرائم خرید و فروش پرندگان وحشی برابرقانون برخورد قاطع خواهد شد.

اکبری پورگفت: یگان حفاظت محیط زیست گیلان در راستای حفظ و حراست از عرصه‌های محیط‌ زیست استان و مناطق تحت مدیریت تاکنون موفق به کشف و ضبط بیش از دو هزار و ۶۶۴ مورد از انواع ادوات صیدآبزیان و تورآلات زنده‌گیری پرندگان شکاری و مهاجر شده اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.