باکلانها در معرض انقراض نیستند

0 535

فیلم کشته شدن دهها پرنده آبزی (باکلان) در ساحل حاجی بکنده شهرستان رشت از روز گذشته در فضای مجازی تحت عنوان کشتار دسته جمعی باکلانها توسط صیادان درحال همرسانی است. به گفته فعالان زیست محیطی این پرندگان در اثر خفگی در تورهای صیادان تلف شده اند.

« حسین علینژاد » رییس اداره نظارت برحیات وحش سازمان محیط زیست استان نیز با تایید این موضوع به مرور گفت: این پرندگان در دسته های ۵۰۰ تا هزار تایی به تورهای صیادان که درحال بالا کشیدن  صید هستند هجوم آورده و تعدادی از آنها بر اثر گیر کردن در تورها دچار خفگی می شوند.

وی افزود: مرگ و میر باکلانها فصلی است  ومیزان تلفات این گونه مهاجر با توجه به  تعداد بالای آنها قابل توجه نیست. سال گذشته در حدود ۱۰۰۰۰ باکلان درگیلان سرشماری شدند و خوشبختانه این پرندگان درمعرض انقراض نبوده و مورد حمایت نیستند.

مسوول اداره حیات وحش سازمان محیط زیست گیلان در خصوص اقدامات لازم برای جلوگیری از این اتفاق تاکید کرد: از صیادان خواستیم درهنگام بالا کشیدن تور صیادی و هجوم باکلانها با ایجاد سرو صدا این پرندگان را از تورهای صیادی دور نگاه دارند.

گفتنی است باکلانها از جمله پرندگان مهاجری هستند که گونه بومی آن نیز در استان زندگی می کنند.

گیلان همه ساله میزبان ۲۵۰ هزار پرنده مهاجر ازعرضهای شمالی زمین و مناطق سردسیر سیبری برای زمستان گذرانی و تامین غذا به تالابها و آب بندانهای خود است. تالاب های امیر کلایه، پارک ملی بوجاق و تالاب بین المللی انزلی بویژه پناهگاه حیات وحش سلکه، پناهگاه حیات وحش سرخانگل و منطقه حفاظت شده سیاه کشیم بیشترین میزان مهاجرت  پرندگان را به خود اختصاص می دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.