تولید محتوا به زبان گیلکی در استان کم است

نشست آینده زبان گیلکی برگزار می شود

0 932

خانه فرهنگ گیلان ، نشست گفت‌وگوی « آینده زبان گیلکی» را با حضور مسعود پورهادی، امین حسن‌پور و پرویز فکرآزاد در تالار مرکزی رشت برگزار می کند.
« پرویز فکرآزاد » پژوهشگر گیلانی و نویسنده اولین کتاب قصه گویای گیلکی کودکان « نوروزعموی! زود باموی یا دیر باموی!» و یکی از سخنرانان این نشست به مرور گفت: تجربیات آموزش زبان گیلکی در مهدهای کودک و مدارس ابتدایی و الگوی آموزش زبان گیلکی به همه گویشهای استان از جمله موارد مطرح شده دراین نشست از سوی وی خواهد بود.
وی افزود: زبان گیلکی دردو بخش بیه پس و بیه پیش دارای گویشهای مختلفی در سطح استان است که می توان دراین طرح برای آموزش درهمه مناطق استان از آن بهره برد.
فکرآزاد در خصوص آینده حفظ واحیای زبان گیلکی گفت: هیچ امیدی به احیای زبان گیلکی در دنیا نیست اما می توانیم این زبان و گویشهای آن را با راهکارهایی زنده نگاه داریم. بخشی از این کار کلان بوده و برعهده دستگاههای متولی مانند آموزش و پرورش و صدا و سیما است و بخشی نیز متوجه نویسندگان و کنشگران گیلانی است که در این خصوص تولید محتوا داشته باشند.
وی تاکید کرد:علیرغم تولید و انتشاراشعار گیلکی متاسفانه درزمینه داستان به زبان گیلکی تا کنون ۱۴ عنوان کتاب منتشر شده که کافی نیست و به جز کتاب «نوروزعموی» کتاب داستان کودکان به زبان گیلکی نداریم.
وی از نویسندگان و کنشگران زبان گیلکی درخواست کرد فقط به انتشار کتاب بسنده نکنند و با بهره مندی از ابزارهای نوین تکنولوژی و شبکه جهانی در راستای احیای زبان گیلکی وجذب مردم به این زبان تلاش کنند.
گفتنی است نشست آینده زبان گیلکی پنج‌‌شنبه ۱۹ دی ساعت ۱۷ در بوستان ملت، تالار مرکزی رشت برگزار می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.