ماسال در صدر تخلفات تغییرکاربری اراضی

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خبر داد؛

0 164

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از شناسایی ۱۴۹مورد تغییر کاربری غیرمجاز در گیلان خبر داد و گفت: شهرستان ماسال بالاترین تخلفات تغییر کاربری را در گیلان دارد.

«صالح محمدی »گفت: با اجرای طرح گشت مراقبت اراضی کشاورزی و ملی در نوروز امسال ۱۴۹ مورد تغییر کاربری غیرمجاز در استان شناسایی شد.

وی با بیان اینکه بیشترین تغییر کاربری غیرمجاز شناسایی شده با ۲۵ مورد مربوط به شهرستان ماسال بود، اظهار کرد: از این تعداد تغییر کاربری شناسایی شده برای ۲۴ مورد، تبصره یک ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی اجرا شد.

صالح محمدی افزود: در زمینه ۱۹ مورد دیگر هم تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی اجرا شد و بر اساس آن ماموران جهاد کشاورزی با حضور نماینده دادسرا ضمن تنظیم صورتجلسه مستقیم نسبت به قلع و قمع بنا و مستحدثات اقدام و وضعیت زمین را به حالت اولیه برگرداندند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه بقیه تغییر کاربری‌های شناسایی شده نیز در حال انجام اقدامات قانونی مانند استعلام از مراجع ذیربط است، عنوان کرد: همچنین در اجرای این طرح ۷۲ گزارش مربوط به تغییر کاربری از سوی مردم اعلام شد که ۶۶ مورد از گزارش‌های تغییر کاربری از طریق سامانه ۱۳۱ دریافت شد و ۱۳ مورد نیز به صورت حضوری اعلام شده‌است.

محمدی از فعالیت ۴۰ گشت ویژه در نوروز برای مراقبت از زمین‌های کشاورزی و ملی به صورت شبانه‌روزی برای حفاظت از اراضی کشاورزی و ملی در گیلان خبر داد.

گفتنی است: گیلان با توجه به وجود جاذبه‌های تفریحی و گردشگری همواره مورد توجه گردشگران از سراسر کشور بوده که این مهم موجب شده طی سال‌های اخیر شاهد ساخت و ساز برج‌ها و خانه‌های ویلایی در حاشیه‌ جنگل‌ها، مناطق ییلاقی و حتی در اراضی شالیزاری باشیم. حضور افراد غیربومی به گیلان به دلیل جاذبه‌های گردشگری آن و تغییر کاربری اراضی کشاورزی و ساخت ویلا همواره تهدیدی برای اراضی کشاورزی استان محسوب می‌شود.

سال گذشته شهرستانهای آستارا، رشت، سیاهکل، رودسر و رودبار بیشترین شناسایی و قلع و قمع تغییر کاربری اراضی استان را در خود ثبت کردند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.