نرخ تورم گیلان بیش از ۲۴ درصد

0 280

نرخ تورم نقطه به نقطه‌ی گیلان در شهریورماه گذشته  ۳۲.۷ درصد اعلام شد. این درحالیست که این نرخ  نسبت به مشابه ماه مرداد با ۵ درصد تغییر همراه بوده است.

«وحید طیفوری» معاون آمار و سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با اشاره به انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها، نرخ تورم و متوسط قیمت برخی اقلام خوراکی در استان گیلان در شهریور امسال گفت: نرخ تورم گیلان در این ماه بیش از ۲۴ درصد است.

وی با بیان اینکه این نرخ در سطح کشور ۲۶ درصدی است، افزود: با توجه به آمارهای اعلام شده استان گیلان در این ماه، در بین ۳۱ استان، رتبه بیست و سوم کشور قرار دارد. استان‌های قزوین، مازندران، اردبیل، و زنجان به ترتیب دارای رتبه‌های هفدهم، بیستم، بیست و ششم و بیست و هفتم و استان ساحلی گلستان دارای رتبه هشتم بالاترین نرخ تورم کشور هستند.

طیفوری با بیان اینکه اضافه نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور برابر ۲۱.۵ درصد و گیلان برابر ۱۶.۷ درصد است، افزود: نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات کشور و گیلان به ترتیب ۲۸.۲ و ۲۷.۳ درصد بوده است.

وی همچنین مقدار تغییرات تورم نقطه‌به‌نقطه شهریورماه سال جاری را در کشور و استان به ترتیب برابر ۳۴.۴ و۳۲.۷ درصد اعلام کرد وگفت: بررسی تغییرات شاخص قیمت شهریورماه سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور برابر ۳.۶ درصد و در استان گیلان برابر ۵ درصد بوده است.

گفتنی است در شهریور ماه گذشته استان آذربایجان غربی با نرخ ۲۱.۵ درصد و استان هرمزگان با نرخ تورم ۳۱.۴ درصد به ترتیب پایین ترین و بالاترین نرخ تورم در کشور دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.