نقشه تاریخی شهر رشت منسوب به «نهضت جنگل» رونمایی شد

0 348

نقشه تاریخی سال ۱۳۳۶ قمری شهر رشت منسوب به «نهضت جنگل» با حضور رئیس کمیسیون فرهنگی شورای این شهر رونمایی شد.

در جریان برگزاری نمایشگاه خیابان «رشت میان دو انقلاب» که به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت برپا شده است از نقشه ۱۰۰ ساله شهر رشت که منسوب به «نهضت جنگل» است رونمایی شد.

خبرگزاری مهر نوشت: در این مراسم رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت و جمعی دیگر از مسئولین شهرستان رشت حضور داشتند.

مصطفی بلورچی برگزارکننده نمایشگاه با اشاره به اهمیت این نقشه، گفت: این نقشه ارزشمند در ۲۸ جمادی الاول سال ۱۳۳۶ قمری توسط نهضت جنگل تهیه و ترسیم شده است.

وی با بیان اینکه معتقدم می‌شود آثار و شواهدی غیرقابل کتمان از یک ماجراجویی هیجان‌انگیز در جولای ۱۹۱۸ میلادی در این نقشه تاریخی مشاهده کرد، افزود: نقشه‌ای که در زمان عقب نشینی نیروهای متجاوز انگلیسی به سمت منجیل از دست مبارزان جنگلی در اختیار کاپیتان «مک کلورتی» فرمانده نیروهای بریتانیایی در بین‌النهرین قرار داشته و احتمالاً فرمانده نیروهای بریتانیا مسیر قرمز رنگی که در نقشه خودنمایی می‌کند را در راستای عملیات نافرجام نجات کنسولگری انگلیس در خیابان بیستون رشت در ۱۹۱۸ مشخص کرده است.

بلورچی با اشاره به اینکه این نقشه تاریخی شباهت‌های بسیاری با قدیمی‌ترین نقشه رشت که در سال ۱۲۸۷ قمری ترسیم شده، دارد، ادامه داد: از جمله این شباهت‌ها می‌توان به پایبندی به هفت محله تاریخی شهر و ذکر نام افراد ساکن در هر خانه اشاره کرد.

وی اضافه کرد: با این حال نقشه سال ۱۲۸۷ قمری به مراتب از نظر جزئیات معماری و شهرسازی حاوی اطلاعات قابل استنادتری است، و اگر بخواهم در مدح نقشه تازه کشف شده سال ۱۳۳۶ قمری ذیل راهبری میرزا کوچک خان مورد توجه قرار دهیم می‌توان گفت که تا حد زیادی میزان توسعه شهر در جهات مختلف در این نقشه قابل مشاهده است.

بلورچی با تأکید بر اینکه بیش از هر چیز گسترش شهر از شمال و شرق خودنمایی می‌کند، ادامه داد: امیدواریم رونمایی نقشه تاریخی ۱۳۳۶ قمری راهگشای پژوهش‌های جدید در ارتباط با تاریخ و فرهنگ رشت باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.