۵۰ هکتار دیگر از تالاب انزلی از دست رفت

وزش باد گرم و آتش سوزی‌های غیرعمدی:

0 484

در آخرین روزهای سال ۱۴۰۰، تالاب انزلی برای سومین بار پیاپی دچار آتش سوزی شد. بنا به آمارهای اداره کل محیط زیست استان ۵۰ هکتار از نیزارهای روستاهای شانگهای پرده، لیجارکی و طالب آباد انزلی دراین حریق اسیر شعله‌های آتش شدند. همچنین ۶ عرصه جنگلی استان نیز دچار آتش سوزی شدند.

در همین رابطه رییس اداره محیط زیست شهرستان بندرانزلی با اعلام عمدی بودن این آتش سوزی در تالاب بین‌المللی انزلی گفت: سودجویان با سواستفاده از وزش باد گرم بدنبال تصرف اراضی بیشتری بودند. این افراد در اسرع وقت شناسایی و به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

سید فرشید فلاح با بیان اینکه مسیر دسترسی به آتش سوزی صعب العبور و در یک منطقه باتلاقی بود، با بهره گیری ازماشین‌های سبک موفق به مهار آن شدیم.

وی تأکید کرد: منطقه آتش سوزی حدود ۲۰۰ متر با منازل مسکونی و بخشی از شهرک صنعتی حسن رود فاصله داشت اما کانال آبی که دور تا دور محل آتش سوزی را احاطه کرده مانع از گسترش آتش به نقاط مسکونی شد.

«حامد اصیلی» دادستان خمام  نیز به مرور گفت: روز گذشته به علت وزش شدید باد گرم، آتش سوزی در منطقه‌ای وسیعی از اراضی و نیزارهای دهنه سر شیجان از توابع شهرستان خمام نیز گسترش پیدا کرد.

وی تأکید کرد: به نظر می‌رسد این آتش سوزی که در منطقه وسیعی از زمین‌های طالب آباد انزلی شروع شده بود به علت نزدیکی به دهنه سر شیجان آتش به آنجا نیز سرایت کرد.

اصیلی افزود: تا عصر روز گذشته این آتش سوزی با کمک نیروهای مردمی و بسیج در منطقه اطفاء شد.

همچنین به گفته فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان به مرور، روز گذشته هشت مرود آتش سوزی در شش عرصه جنگلی استان رخ داد که در حال حاضر مهار شده است.

«محمد قربانی لرد» گفت: وزش باد گرم و افزایش دما موجب وقوع حریق در سطح شش شهرستان آستانه اشرفیه، لاهیجان، تالش، املش، رودبار و بندرانزلی شد که در حال حاضر کلیه حریق‌ها مهار شده است، اما وزش باد ادامه دارد.

درهمین رابطه «امیر مرادی» مدیر کل مدیریت ستاد بحران استان گفت: تا صبح امروز آتش سوزی در مناطق مختلف به طور کامل مهار و از گسترش آن جلوگیری شد.

 مرادی با تأیید عمدی بودن این حریق در نیزارهای تالاب انزلی به مرور افزود: بنا به اخبار واصله فردی اهل توکسر شیجان به آتش زدن این منطقه برای تصرف اراضی اقدام کرده بود که به علت وزش باد شدید، آتش به سایر مناطقی که در ماه‌های گذشته دچار حریق شده بودند نیز سرایت کرد.

مرادی همچنین به وقوع حریق در سایرمناطق استان اشاره کرد و گفت: وقوع باد گرم موجب آتش سوزی در مناطقی از روستاهای سوستان پشته، گرد کرف و گرد کوه لیالمان،دیوشل و مریدان، اسپیلی و یرشلمان در استان شد که بلافاصله اطفا شدند.

لازم به ذکر است در حالیکه مدیر کل بحران استان وسعت منطقه آتش سوزی در تالاب انزلی را ۲۰ هکتار اعلام کرد اما روز گذشته مدیر کل محیط زیست استان این مناطق را ۵۰ هکتار اعلام کرده بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.