اجرای طرح ملی نهال کاری در بندر کیاشهر

1 ۱۲

طرح توسعه زراعت چوب در سطح هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی استان گیلان با مشارکت بخش خصوصی عملیاتی می‌شود.

از دو سال گذشته که بهره برداری از جنگل های شمال متوقف شده و برای بهره برداری از درختان جنگلی گیلان پروانه قطع صادر نمی شود، کاشت نهال و توسعه زراعت چوب در اراضی رها شده و حریم رودخانه های استان  مورد حمایت منابع طبیعی استان قرار گرفته است . این در حالیست که با توسعه زراعت  چوب ، بخشی از مواد اولیه صنایع سولولزی استان نیز تامین می شود.

«محسن یوسف پور» مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان درهمین رابطه گفت:  شیوه ‌نامه نحوه اجرای توسعه زراعت چوب  در ۱۵۰۰ هکتار از اراضی گیلان تدوین شده و به‌ صورت برون‌سپاری و با مشارکت بخش خصوصی عملیاتی می‌ شود.

وی تاکید کرد: با اجرای این طرح  نیاز صنایع گیلان به چوب برطرف می‌شود. از این رو ۹۰۰‌هزار اصله از نهال‌ های تولید‌ شده امسال به عرصه‌های جنگلی و جلگه‌ای گیلان انتقال پیدا کرده و ۲۰۰هزار اصله نیز برای سال آینده ذخیره می ‌شود.

محسن پور گفت: ۸۰۰هزار از نهال‌های تولید شده ، پهن برگ و ۱۰۰هزار از آن‌ها سوزنی برگ هستند. بخش خصوصی نیز تاکنون چیزی حدود ۳۵۰هزار اصله نهال صنوبر با مشارکت صنایع بزرگ و فعال استان گیلان و کارخانجات MDF تولید کرده است .

همزمان با این طرح از روز گذشته در راستای اجرای پویش ملی نهال کاری در سطح کشور، کاشت نهال در برخی عرصه های طبیعی استان گیلان آغاز شد. در قالب این پویش ۱۴ میلیون اصله نهال در کشور کاشته می شود، که در گیلان این طرح از بندر کیاشهر شهرستان آستانه اشرفیه آغاز شده است.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان گفت: درطرح پویش ملی نهال کاری، گونه های بلوط، افرا، ون، توسکا و سایر گونه های بومی طرح در سطح ۳ هزار هکتار از عرصه های طبیعی استان کاشته می شوند.

وی افزود: پویش ملی نهال کاری  در ۱۳ شهرستان استان و به منظور توسعه فضای سبز و درختکاری در اراضی ملی مستعد که از قبل شناسایی شده، صورت اجرایی می شود.

گفتنی است گیلان دارای یک میلیون و ۱۷ هزار هکتار اراضی ملی است که عملیات نهالکاری به منظور تقویت و توسعه جنگلهای استان در اراضی ملی آن انجام می شود.

1 نظر
  1. امراله مهماندوست می گوید

    دو نوع زمین خوار در کشور ایران وجود دارد ۱- یکی شخص یا اشخاصی که نتواند یا نتوانند به موقع و به اندازه رشوه خود را به کارکنان (الف – اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان … ب – اداره اجازه برداشت آب از زیر زمین در شهرستان … پ – اداره واگذاری زمین برای توسعه کشاورزی در شهرستان … ت – اداره ثبت اسناد املاک در شهرستان … بپردازد یا بپردازند ۲- یکی شخص یا اشخاصی که نتواند یا نتوانند به موقع و به اندازه رشوه خود را به الف – اداره شهرسازی شهرستان … ب – اداره روستا سازی شهرستان … پ – اداره ثبت اسناد املاک شهرستان …بپردازد یا بپردازند این شخص یا اشخاص از طرف مراجع مربوطه به عنوان زمین خوار به اداره دادگستری شهرستان … معرفی می شوند تا درس عبرتی شوند برای ملت بزرگ ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.