چرا ادارات گیلان تعطیل نشدند؟

گرما 13 استان را تعطیل کرد اما گیلان گرمسیری را نه؛

784

شرکت توانیر اعلام کرد به دلیل گرمای هوا، ادارات ۱۳ استان کشور امروز پنج‌شنبه تعطیل هستند. در این میان اما خبری از نام گیلان نیست. این درحالیست که گیلان از نظر تعرفه برق در منطقه چهار گرمسیری قرار دارد و دمای هوای آن در روز چهارشنبه به ۳۸ درجه رسید.

شرکت توزیع برق گیلان اعلام کرده با وجود شکسته شدن رکورد مصرف برق در استان، هرگونه تصمیم‌گیری در مورد تعطیلی ادارات تنها از طریق استانداری انجام می‌شود.

 

مصرف برق کل کشور در دو روز گذشته بیش از ۷۷ هزار مگاوات ثبت شد.  سازمان هواشناسی هم اعلام کرده در روزهای آینده افزایش دمای هوا برای اکثر استان‌های کشور ادامه دارد. تداوم گرم‌تر شدن هوا، مصرف برق در کل کشور را افزایش داده موضوعی که بر اساس گزارش‌های مردمی خاموشی‌های پراکنده‌ای را هم رقم زده است.

شرکت توانیر علاوه بر صدور اخطار برای مشترکان خانگی اعلام کرد، با هدف جلوگیری از خاموشی سراسری و قطع برنامه‌ریزی شده برق، ۱۳ استان کشور روز پنجشنبه ۲۱ تیر تعطیل هستند. شرکت توانیر درصدد است از طریق تعطیلی‌های سراسری و کاهش مصرف برق ادارات بتواند شبکه را مدیریت کرد و خاموشی‌ها را دور بزند.

بر اساس اطلاعیه شرکت توانیر، استان‌های سمنان، زنجان، خوزستان، قم، بوشهر، مرکزی، اصفهان، یزد، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، کرمان، خراسان جنوبی، لرستان در روز پنجشنبه به دلیل کمبود برق تعطیل هستند. در این میان اما خبری از نام گیلان نیست.

ایران از نظر تعرفه برق به ۵ اقلیم تقسیم‌بندی شده است که ۴ اقلیم از آن، گرمسیر به حساب می‌آیند. در این میان حدود ۸۰ درصد از مشترکان در یک اقلیم غیرگرمسیر زندگی می‌کنند.

طبق این تقسیم‌بندی گیلان در منطقه گرمسیری چهار قرار دارد و الگوی مصرف برق خانگی در ماه‌های گرم آن تا ۴۰۰ کیلووات ساعت تعیین شده است.

 

«مسعود صادقی خمامی»، مدیرعامل جدید شرکت توزیع نیروی برق گیلان در این زمینه گفت: وضعیت مصرف برق در کشور قرمز است و رکورد نیاز مصرف در گیلان نیز شکسته شده است.

به گفته صادقی همزمان با افزایش دمای هوا مصرف برق نیز در گیلان افزایش پیدا کرده به طوری که تنها در روز گذشته حدود ۲ هزار مگاوات برق در استان مصرف شده است. به همین دلیل از مشترکان خانگی خواسته شده برای پایداری برق از طریق مدیریت مصرف وسایل سرمایشی، به شرکت توزیع برق کمک کنند تا افزایش مصرف به ناپایداری شبکه‌های برق استان منجر نشود.

وی در مورد احتمال تعطیلی ادارات گیلان در روز پنجشنبه هم گفت: هرگونه تصمیم‌گیری در این زمینه و تعطیلی ادارات باید از طریق استانداری گیلان انجام شود و شرکت توزیع برق در این مورد مسئولیت مستقیم ندارد.

در حالی نام گیلان در میان ۱۳ استانی که امروز را تعطیل اعلام کرده‌اند دیده نمی‌شود که اداره کل هواشناسی از تداوم هوای گرم و شرجی تا اوایل هفته آینده خبر داده است. بر همین اساس اعلام شده بالاترین دمای هوا گیلان دیروز ۲۰ تیر ۳۸ درجه سانتیگراد اندازه‌گیری شد.

در چند سال اخیر خاموشی‌های برق مشترکان خانگی و صنعتی در گیلان افزایش داشته است. از طرفی زیرساخت‌های شرکت توزیع برق استان هم فرسوده است و با توجه به تغییرات اقلیمی و گرم‌تر شدن هوا در اکثر نقاط کشور از جمله گیلان، شاهد قطع برق به خصوص در سطح واحدهای تولیدی و کارخانجات استان بودیم.

خاموشی‌های ۲ تا ۴ ساعته در کارخانجات گیلان، تغییر ساعات کار ادارات، خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده در بخش مشترکان خانگی و حتی نوبت‌بندی مصرف برق برای پمپاژ آب مصرفی شالیزار‌های استان از جمله برخی اقداماتی است که به دلیل ناترازی برق در تابستان سال گذشته اجرایی شد.

 

نظرات بسته شده است.