افتتاح پایگاه جنگل‌های هیرکانی در گیلان

0 1,026

بعد از رونمایی از لوح ثبت جهانی شده جنگل‌های هیرکانی در اردیبهشت ماه گذشته در گیلان، امروز دفتر پایگاه جنگل‌های هیرکانی در موزه‌ی میراث روستایی گیلان افتتاح شد. پیش ازاین توافقنامه‌ی ایجاد پایگاه پژوهشی جنگل‌های هیرکانی به امضاء این نهاد و سازمان حفاظت محیط‌ زیست رسیده بود.

درهمین رابطه «مسعود حلاج‌پور» مدیرکل میراث فرهنگی گیلان گفت: ثبت جنگل‌های هیرکانی به عنوان یکی از میراث کهن ایران زمین و گیلان، فرصت خوبی برای حفظ و احیای جنگل‎های گیلان و همچنین توسعه فرهنگی و طبیعی است. قرارگیری در فهرست میراث جهانی در چهل‌ وسومین گردهمایی جهانی یونسکو فرصت خوبی برای حفظ و احیای جنگل‎های گیلان و ایجاد همگرایی لازم مابین عوامل مرتبط این حوزه است.

وی افزود: تلاقی طبیعت به عنوان زیستگاه اصلی مردمان این سرزمین، با داشته‌های فرهنگی آن می‌تواند نقطه عطفی در تغییر نگاه و چگونگی توسعه در استان گیلان باشد. برای نیل به این هدف تحلیل و تفسیر اهمیت این جنگل‌ها، تبیین فرهنگ هیرکانی و برنامه‌ریزی توسعه محور با رویکرد پایدار، حفظ محیط زیست و آموزش همگانی وظیفه‌ای خطیر بر دوش دستگاه‌های اجرایی، تشکل‌های مردمی و فعالان این حوزه است.

حلاج‌پور تاکید کرد: توجه ویژه به راهکارها و راهبردهای حفظ و نگهداری این میراث طبیعی فرهنگی در مواجهه با بلایای طبیعی و غیرطبیعی، احیا، رشد و نمو فرهنگ آن از آداب و رسوم منطقه گرفته تا تولیدات فرهنگی، هنری و صنایع دستی با تکیه بر ظرفیت‌های جوامع محلی و استفاده از پتانسیل‌های مغفول گردشگری پایدار، مجموع فعالیت‌هایی‌ست که می‌تواند ما را در حفظ این گنج گیلانی یاری می‌کند.

جنگل‌های هیرکانی، منطقه‌ای جنگلی درکرانه‌ی جنوبی‌ دریای کاسپین و بخش شمالی رشته کوه‌های البرز که غنا فرهنگی و تنوع زیستی، گونه‌های بومی نادر و منحصر به فرد گیاهی و جانوری و زیبایی حیرت انگیز طبیعی اش چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. این جنگل‌ها در نوار سبزی به طول ۸۵۰ کیلومتر و مساحت یک میلیون و هشتصد و پنجاه هزارهکتار درسواحل جنوبی دریای کاسپین گسترده هستند. بسیاری از گونه‌های گیاهی موجود در این جنگل‌ها امروزه به صورت فسیل در اروپا یافت می‌شوند به همین دلیل از این جنگل‌ها به عنوان “فسیل زنده” یا “موزه طبیعی” یاد می‌شود.

گفتنی است ثبت جنگل‌های هیرکانی در فهرست آثار جهانی در ۱۴ تیر سال ۹۸ سال گذشته انجام شد. از مجموع ۱۲ سایت درسه استان گیلان، مازندران و گلستان، ۳ سایت سیاهرود رودبار، گشت رودخان و لیسار در استان گیلان قرار‌دارند. سایت لیسار و گشت رودخان شمالی ترین و غربی ترین سایتهای معرفی شده هستند. سیاهرود رودبار نیز با دارا بودن توده جنگلی کوهستانی بسیار منحصر بفرد و تنوع اقلیمی، یکی دیگر از سایتهای قرار گرفته در این فهرست است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.