توسعه فضای سبز با آزاد سازی حاشیه رودخانه‌ها

6 کیلومتر از حاشیه رودخانه های رشت در تصرف دستگاههای دولتی

0 294

یکی از شاخص‌های رسیدن به توسعه شهری، برخورداری از سرانه فضای سبز استاندارد است اما رشت با معضل کمبود فضای سبز و پارک روبروست. میزان فضای سبز در این شهر از استانداردهای کشوری و در مقایسه به سایر مراکز استانها کمتر است. بنابر آمارهای موجود درحال حاضر سرانه فضای سبز در این شهر دو و نیم متر مربع است، این درحالیست که طبق استانداردها این میزان باید ۱۵ مترمربع باشد.

در حالیکه پیشتر کارشناسان شهری،عدم توسعه سرانه فضای سبز در مناطق مختلف رشت را ناشی از کمبود زمین مطرح کردند، امروز شهردار رشت از تصرف ۶ کیلومتر از حاشیه رودخانه‌های این شهر توسط دستگاه‌های دولتی و شبه دولتی خبر داد.

«امیرحسین علوی» با بیان اینکه آزادسازی حاشیه رودخانه‌های شهر رشت و ایجاد فضای سبز از اقدامات شهرداری رشت در سالهای اخیر بوده افزود: شش کیلومتر از حاشیه رودخانه‌های شهر رشت در تصرف دستگاه‌های دولتی و شبه دولتی است.

وی تاکید کرد: لایروبی رودخانه‌های درون شهر از تکالیف شهرداری‌ها محسوب می‌شود اما تنها معضل اساسی رودخانه‌های شهر رشت بحث لایروبی نیست، گفت: در صورت همکاری دستگاه‌ها و آزاد سازی این ۶ کیلومتر، شهرداری رشت قادر است، فضای سبز و‌ مسیر تردد برای رفاه حال شهروندان فراهم کند. استمرار این روند با همکاری هر چه بیشتر شرکت آب منطقه‌ای تسهیل می‌شود.

لازم به ذکر است: رشت با برخورداری از ۱۶۰ هکتار فضای سبز شهری، کمترین سرانه‌ی فضای سبز شهری کشور را با ۴.۲ متر به ازای هر نفر به خود اختصاص داده است. در حالیکه طبق استاندارهای جهانی این سرانه، ۹ متر است. پیشتر سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری گفته بود با احداث پارک جنگلی ۴۵۰ هکتاری لاکان رشت این میزان با ۵۰ درصد افزایش به دو برابر می رسد. این در حالیست که حریم رودخانه‌های رشت از پتانسیل خوبی در افزایش سرانه فضای سبز برخوردار است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.