درخواست از علیرضا جهانبخش، برای نجات فک خزری

0 378

گلزنی های اخیر«علیرضا جهانبخش» بازیکن گیلانی تیم فوتبال برایتون در لیگ برترانگلیس موجب شد فعالان محیط زیستی ایران از این موقعیت استفاده کرده و از علیرضا جهانبخش خواستند توجه جهانی را به فک خزری جلب کند.
فعالان محیط زیست بویژه دوستداران فک خزری در فضای مجازی ازعلیرضا جهانبخش خواسته ‌اند که سفیر فک خزری شود و از شهرت خود در جهت حفظ و حمایت این‌گونه در معرض خطر انقراض استفاده کند.
فک خزری تنها پستاندار دریای خزر است. گونه‌ ای که به ‌دلیل کاهش جمعیت در معرض خطر انقراض قرار دارد. جمعیت فک‌های خزری که زمانی بیش از یک میلیون قلاده بوده حالا به کمتر از ۱۰۰ هزار قلاده رسیده و عوامل مختلفی تنها‌ گونه پستاندار دریای خزر را تهدید می ‌کند.
فک خزری یکی از پستانداران کمیاب آبزی دنیاست که فقط در دریای خزر و رودخانه‌های منتهی به آن زندگی می‌کند. این ‌گونه تنها پستاندار دریای خزر به‌ شمار می ‌آید و به ‌دلیل صید بی‌ رویه و به هم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیت، نیازمند حمایت بین‌المللی است. فک خزری به‌ طور میانگین ۱٫۵ متر طول و ۸۰ کیلوگرم وزن دارد و یکی از کوچک ‌ترین انواع فک به ‌شمار می ‌رود.
ساحل‌ نشینان شمال به فک خزری سگ آبی می ‌گویند. فک‌ها جانورانی با ارزشند که حتی با مدفوع خود یک منبع غذایی در دریای خزر به وجود می‌آورند و نابودی آنها اکوسیستم خزر را به خطر می‌ اندازد. فک‌ها در تابستان، بهار و پاییز بیشتر در آب‌های نیمه جنوبی خزر از جمله ایران زندگی می‌کنند و برای زایمان به مناطق یخی در شمال دریای خزر مهاجرت می‌کنند. اولین مرکز حفاظت از فک خزری در کشور ایران در سال ۲۰۱۰ رسماً شروع به کار کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.