ذخیره ۱۵ درصدی آب در سد سفید رود

هشدار برای کشاورزی گیلان ؛

0 325

 به فاصله یک هفته از اعلام کاهش ۵۰ درصدی ذخایره آب سد سفید رود، امروز معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای گیلان اعلام کرد: فقط در ۱۵ درصد حجم سدسفید رود، آب ذخیره شده است.

«محمد جواد خانی پور» با تاکید به اینکه این میزان ذخیره آب نسبت به شرایط نرمال سال گذشته، کاهش ۶۰ درصدی را نشان می‌دهد افزود: ذخیره آب سد سفیدرود به طور معمول در این مقطع زمانی باید ۵۰۰ میلیون مترمکعب باشد که سال گذشته درهمین زمان به ۲۵۲ میلیون متر مکعب رسید و امسال نیز این میزان به ۱۵۴ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

وی یادآور شد: ذخیره کنونی این سد در مقایسه با ۲۵۲ میلیون متر مکعب مدت مشابه در سال گذشته نشانگر کاهش ۴۰ درصدی ذخیره این سد است.

خانی پور همچنین از کاهش ۶۰ درصدی ورودی آب به سد سفیدرود نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: در زمان حاضر ورودی سد ۱۳ متر مکعب است که سال گذشته این میزان ۳۳ متر مکعب بود.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای گیلان ابراز امیدواری کرد که با بارش های بهنگام در ماههای آتی ذخیره این سد جبران شود.

لازم به ذکر است؛ سد سفیدرود بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان است که آب کشاورزی مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان را تامین می کند.

به نظر می‌رسد با تدوام کاهش بارشهای زمستانی و کاهش دبی آب ورودی ازرودخانه های حوزه های آبریز به سد سفید رود، کشاورزان گیلانی در سال زارعی پیش رو با چالش کمبود ذخایر منابع آبی و خشکسالی های گسترده ای در زراعت برنج مواجه باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.