سنبل آبی جدی ترین تهدید حیات تالاب انزلی

0 571

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ها سازمان حفاظت محیط زیست کشور از اجرایی شدن طرح احیای تالاب انزلی با رویکرد زیست بومی ازسال  ۱۴۰۰ تا ۱۴۱۰ خبرداد.

«مسعود باقرزاده کریمی» به ایسنا گفت: درحال حاضر موضوع بسیار نگران کننده در تالاب انزلی، گیاه مهاجم سنبل آبی است. سنبل آبی گیاه مهاجم خطرناکی است که با سرعت در تالاب رو به رشد و اکنون تنها راهکار ما برای مقابله حذف فیزیکی گیاه از تالاب است. این گیاه مهاجم سرعت تبخیر آب را ۱۳ برابر و محیط را سمی و بین گونه‌های بومی موجود در تالاب برای بقا رقابت ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه پیش از این سازمان حفاظت محیط زیست با استفاده از روش «بایوجمی» به دنبال احیای تالاب انزلی بود، گفت: به دلیل مشکلات پیش آمده در خصوص این طرح از جمله اعتراض برخی کارشناسان نسبت به غیرعلمی بودن آن حدود یک سال است که این طرح به‌ طور کامل متوقف شده است.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ها سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: با وجود این احیای تالاب انزلی اولویت ستاد ملی تالاب‌ها است و از این ‌رو ما برنامه جدیدی برای آن در نظر گرفته‌ایم. در این برنامه جدید رویکرد ما رویکرد زیست‌بومی است که دو ویژگی مهم دارد. اول آنکه به مساله به ‌صورت فرابخشی نگاه می‌شود و برای حل مشکل تالاب تمام مشکلات حوضه‌ی آبخیز را بررسی و حل می‌کنیم و دوم برای احیای تالاب تمام ذینفعان آن مشارکت خواهند داشت.

باقرزاده کریمی با اشاره به اینکه برای تهیه و اجرای برنامه جدید با تیم‌های کارشناسی متعددی از جمله کارشناسان ژاپنی همکاری می‌کنیم، تصریح کرد: طرح احیای تالاب انزلی برای سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۱۰ آماده خواهد شد و حاصل کارهفت گروه تخصصی در زمینه اکولوژی تالاب، پساب، پسماند، پایش کیفی تالاب، آبخیزداری، آموزش جوامع محلی، احیای زیستگاه و امور حقوقی و قضایی تالاب است. این برنامه ۱۰ ساله احیا، پس از تصویب در ستاد ملی تالاب‌ها از سال آینده اجرایی می‌شود همچنین دانشگاه گیلان نیز به عنوان مشاور و پشتوانه علمی این برنامه با سازمان حفاظت محیط زیست همکاری می‌کند.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ها سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: هدف ما از فرابخشی کردن امراحیای تالاب‌ها این است که دستگاه‌های مختلف مرتبط با این موضوع مانند وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کشور و… برنامه‌های خود را با استراتژی حفظ تالاب‌ها تنظیم کنند که این امر محقق نمی‌شود مگر در چارچوب ستاد ملی و برنامه مشترک.

گفتنی است مساحت تالاب انزلی ۲۰ هزار هکتار است که بخش‌هایی از آن از گذشته به صورت جزیره‌ای بوده است. طی سال‌های اخیر ورود رسوب به تالاب و کاهش بارش‌ها سبب شده است که بخش‌های خشک تالاب بیشتر و پهنه‌های آبی کمتر از قبل شوند. در حال حاضر۵۰ درصد مساحت تالاب پهنه آبی و ۵۰ درصد مابقی پهنه‌های غیر آبی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.