رفتن به بالا
  • جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸
  • الجمعة ۱۵ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Friday 13 December
کشاورزان نگران؛ شهروندان معترض

پایگاه تحلیلی خبری مرور | زمان مطالعه 2 دقیقه

رییس سازمان جهاد کشاورزي گیلان ازبرداشت برنج دراوایل مرداد در شالیزارهای گیلان خبر داد و گفت: خوشه‌زنی ساقه‌های طلایی برنج در شالیزارهای شهرستانهای گیلان دیده شده و با توجه به گرمای مناسب هوا به زودی خوشه‌زنی شالیزارها به درصد قابل توجهی می رسد و پیش بینی می‌شود برداشت برنج از اوایل مرداد در شالیزارهای گیلان آغاز شود.

“علی درجانی” گفت: گیلان 238 هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد و پیش بینی می‌شود امسال بیش از 180هزار هکتار از شالیزارهای گیلان ماشینی برداشت شود.
وی با اشاره به کیفیت برتربرنج گیلان دردنیا ، ارقام تولید شده برنج شالیزراهای استان را رقم‌های بومی هاشمی، صدری، علی کاظمی، طارم، دم سیاه و حسن سرائی بیان کرد.
درجانی گفت: شالیکاران گیلانی سالانه با برداشت یک میلیون و 100هزار تن شلتوک، 750هزار تن برنج سفید تولید می کنند که 40درصد برنج کشوراست.

**

به جلو کشیده شدن تقویم زراعی برداشت برنج دراستان درحالی بیان شده که امسال بعد از چند دوره متوالی ممنوعیت واردات برنج خارجی همزمان با برداشت برنج داخلی برداشته است.
در سالهای گذشته براساس مصوبه ستاد تنظیم بازارکشور و درجهت حمایت از کشاورزان برنجکار، واردات برنج از سوی وزارت جهاد کشاورزی به منظور حمایت از تولید و برنجکاران داخلی به مدت دو تا ۳ ماه ممنوع می‌شد و فرصتی برای عرضه برنج داخلی با قیمت مناسب و متعادل به بازارها فراهم می‌شد.
گفتنی است، سال گذشته قیمت هر کیلو برنج هاشمی و دم سیاه 11تا 14 هزار تومان بود که بسیاری از کشاورزان از قیمت پایین این محصول با توجه به هزینه کاشت و برداشت گله‌مند بودند. اما امسال قیمت هرکیلو برنج هاشمی و نمونه های مشابه محلی تا 26 هزار تومان رسید و این مساله موجب اعتراض شهروندان شده است. حال باید دید واردات برنج خارجی همزمان با فصل برداشت برنج می‌تواند قیمت افسارگسیخته اینروزهای برنج محلی در بازارها را متعادل کند یا خیر؟ از سویی برای متضرر نشدن کشاورزان چه راهکاری اندیشیده شده است؟

به اشتراک گذاری

اخبار مرتبطآخرین اخبار