پل غیر همسطح لاهیجان در انتظار تامین اعتبار

0 862

روز گذشته « محمد باقر نوبخت » معاون رئیس ‌جمهور در گیلان از تامین اعتبار ۳۱ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومانی برای طرح‌های عمرانی با پیشرفت فیزیکی بالا خبر داد و گفت: دولت قصد دارد این طرح‌ها را تا پایان امسال افتتاح کند. این در حالیست که پیشتر از سوی معاون عمرانی استانداری گیلان اعلام شده بود این استان بیش از ۴ هزار طرح نیمه کاره عمرانی دارد.

«علی اوسط اکبری مقدم » طرح‌های راه آهن رشت – انزلی، رشت-  کاسپین و رشت- آستارا ، آزاد راه رشت – قزوین، ۷ سد لاستیکی در گیلان، سدهای مخزنی پل رود رودسر، شفارود رضوانشهر و دیورش رودبار، ساماندهی پسماند در گیلان بویژه در سراوان رشت، پل های آسیب دیده از سیلاب‌های سال‌های گذشته  و خط ۱۲کیلومتری انتقال آب  رشت به مسکن مهر را جزو طرح های مهم نیمه کاره‌ی گیلان بیان کرده بود.

اما  از جمله طرح های عمرانی نیمه تمام در گیلان می توان به (پل غیرهمسطح میدان گیل لاهیجان) اشاره کرد که ۹ سال از طرح مطالعاتی و ۶ سال از شروع عملیات اجرایی آن می‌گذرد. تقاطع غیرهمسطح میدان گیل لاهیجان با هزینه ارزیابی بالغ‌ بر ۴۰۰ میلیارد ریال به طول ۴۵۲ متر و عرض مقطع ۴۰/۱۰ متر قرار بود در مدت زمان  سه سال ساخته ‌شود. اما با وجود تصویب ردیف اعتباری برای این طرح در سال ۹۴ ،  به دلیل عدم تخصیص اعتبار لازم اجرای آن به مدت یک سال در سال ۹۵ متوقف شد. از سال ۹۸ تا کنون نیز این طرح بیش از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی به خود دیده است.

در همین خصوص « رسول فرخی» نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی  به فارس  گفت: پروژه پل غیرهمسطح میدان گیل از سال ۹۴ آغاز و در سال ۹۵ ماده پنج خورده و پیمانکار جدید در یک مناقصه تکمیل این پروژه را بر عهده گرفت ولی در سال ۹۸ پیمانکار جدید علیرغم پیشرفت فیزیکی ۲۳ درصدی به دلایلی از ادامه ساخت این پل منصرف شد.

وی مهم‌ترین مشکل بر سر راه ساخت پل غیر هم‌سطح لاهیجان را وجود معارض زمین‌های اطراف دانست و گفت: در جلسه‌ای که یک ماه پیش با مدیرکل حقوقی ساخت وزارت راه داشتیم ایشان قول مساعد برای صدور مجوز در خصوص رفع مشکل معارض اراضی زمین‌های اطراف را داده و فردا وزیر راه این مجوز را صادر می‌کند.

نماینده مردم شهرستان لاهیجان و‌ سیاهکل در مجلس شورای اسلامی از تعهد رئیس سازمان برنامه بودجه کشور در خصوص تکمیل پروژه پل غیر هم‌سطح لاهیجان (گیل) تا پایان دولت خبر داد و افزود: در بازدید معاون رییس جمهور مقرر شد با پیگیری شهرداری و معاون عمرانی استاندار زمین‌های اطراف این پل به ‌زودی رفع معارض شوند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا مطالبات پیمانکار پل غیر هم‌سطح لاهیجان پرداخت می‌شود یا خیر؟، تصریح کرد: برای تکمیل این پروژه بزرگ ،رئیس سازمان برنامه بودجه این قول را دادند که تمامی هزینه و اعتبارات لازم را تأمین کرده و هیچ‌گونه مشکلی دراین‌باره وجود ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.