کاهش ۶۰ درصدی ذخیره سد سفیدرود

کم بارشی زمستانی منجر شد:

0 425

سد سفیدرود مهمترین منبع تامین آب اراضی شالیزاری استان گیلان با کاهش ۶۰ درصدی ذخایر آبی مواجه شده است.

در حالیکه طی چند سال اخیر سد سفید رود بزرگترین سد مخزنی گیلان به دلیل ساخت سدهای متعدد در سرشاخه‌های خود با کاهش حق آبه و انباشت رسوبات حاصل از کاهش دبی آب ورودی مواجه بوده، کم بارشی زمستانی نیز بر کاهش ذخایر آبی آن افزوده است. به گفته معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای گیلان در حال حاضر تقریباً ۳۴۵ میلیون متر مکعب آب پشت سد سفیدرود ذخیره شده که نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد کاهش را در آبگیری نشان می‌دهد. این موضوع آب منطقه‌ای را ناگزیر به اجرای نوبت بندی آبیاری در سال زراعی پیش رو می‌کند.

«محمد جواد خانی‌پور» با اشاره به تامین آب ۱۷۱ هزار هکتار از ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار استان افزود: میزان دبی ورودی آب سد سفیدرود در حال حاضر ۱۸ متر مکعب است. کاهش بارش‌ها و در نتیجه کاهش ذخایر آب پشت سد در سال گذشته از مهمترین دلایل کم شدن ذخایر آبی استان بوده و با توجه به کاهش ۶۰ درصدی ذخیره آب در سد سفیدرود انتظار داریم با ورود آب بارشهای زمستانه و همچنین بارش‌های بهنگام در حوضه سفیدرود رود این میزان جبران شود.

گفتنی است در حالیکه در سالهای اولیه راه‌اندازی سد سفیدرود ظرفیت آن یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب بود، با رسوبگذاریهایی که طی سالها اتفاق افتاد، گنجایش آن به یک میلیارد و ۵۰ میلیون متر مکعب کاهش داده است.

مطالعه، اجرا و بهره برداری از سدهای متعدد در حوضه آبریز این سد که حوضه‌ای مشترک بین هشت استان کشور است با برداشتهای مستقیم از آبهای سطحی بالادست به ویژه در دو دهه اخیر، تامین آب اراضی کشاورزی این استان را با چالش مواجه کرده و این شرایط چشم‌انداز روشنی را در تامین آب مطمئن برای کشاورزی استان متصور نمی‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.