کمبود صنایع بسته بندی مرکبات در استان

0 684

گیلان از جمله استانهای مهم تولید کننده مرکبات در کشور است. سالانه ۶۰ هزار تن از مرکبات تولید استان ازجمله پرتغال و کیوی به کشورهای حاشیه دریای خزر صادرات می شود. شهرستانهای تالش و رودسر قطب تولید این محصول در استان هستند. این درحالیست که از تعداد  ۸۰ واحد سردخانه ای با ظرفیت اسمی ۱۸۰هزار تن در گیلان، فقط نیمی از این واحدها در طول سال فعالیت دارند و کمبود صنایع بسته بندی مرکبات می تواند عاملی در کاهش ارزش افزوده مرکبات صادراتی از گیلان باشد.

در همین رابطه «منوچهر پارسافر» مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان از تولید ۱۷۵  هزار تن مرکبات به ارزش سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در استان خبر داد.

وی افزود: رودسر، لنگرود و املش دارای بیشترین باغ مرکبات در گیلان هستند و این استان با ۱۱ هزار و ۱۴۰ هکتار باغ مرکبات و تولید چهار درصد مرکبات، دارای رتبه پنجم در کشور است.

پارسافر تولید محصولات گروه پرتقال را بیشترین فراوانی مرکبات در استان بیان کرد و گفت: پرتغال خونی، محلی، نارنگی، تامسون، نارنج، بالنگ و گریپ‌فروت دارای انواع فراوانی در استان گیلان هستند به‌طوری‌که ۹۰ درصد محصولات شامل پرتغال، پنج درصد نارنگی و پنج درصد گریپ‌فروت است.

پیشتر درباره کمبود صنایع بشته بندی و خالی بودن ظرفیت سردخانه ای مرکبات در استان، قاسم جواد زاده مدیر صنایع تبدیلی جهاد کشاورزی گیلان گفته بود: افزایش تعداد سردخانه ها در گیلان مشکلی درزمینه نگهداری و انبار کردن مرکبات تولید استان نداریم اما گیلان با کمبود واحد های فرآوری محصولات باغی و کشاورزی مواجه است. وی بازگشت دیر سرمایه و ضوابط سختگیرانه نظام بانکی را از دلایل عدم استقبال سرمایه گذاران برای توسعه صنایع سردخانه ای، بسته بندی و صنایع فرآوری مرکبات در استان بیان کرده بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.