۱۵ پروژه راه سازی گیلان؛ معطل اعتبارات

محدودیت‌های اعتباری چالش اصلی اجرای پروژه‌های راه سازی شده است

0 229

محدودیت‌های اعتباری چالش اصلی اجرای پروژه‌های راه سازی و راه آهن گیلان طی چند سال اخیر بوده که مدتهاست ادامه تکمیل این پروژه ها را عقیم و با مشکل کندی اجرا مواجه کرده است.

این درحالیست که پیش ازاین به گفته مسوولان، کمبود مصالح و عدم اجازه برداشت مصالح از بستر رودخانه‌ها مانع اجرای پروژه های عمرانی اعلام شده بود. موضوعی که با انتقاد تند استاندار گیلان همراه شده بود.

در همین رابطه امروز مدیر حوزه طرح‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در گیلان به ایرنا خبر داد: برای تکمیل و احداث ۱۵ پروژه راه و راه آهن در استان توسط شرکت زیرساخت نیازمند  ۲۵ هزار و ۴۲۲ میلیارد تومان اعتبار هستیم.

«محمد پردل‌نژاد» افزود: غیراز ۲پروژه پل مرزی ایران – جمهوری آذربایجان و ایستگاه بارانداز راه آهن ریلی – آستارا که اعتبارات آنها متفاوت و مجزاست تاکنون برای این ۱۳ پروژه راهسازی استان ۲ هزار و ۷۰۳ میلیارد تومان هزینه شده و هم اینک برای تکمیل و بهره برداری آنها ۲۵ هزار و ۴۲۲ میلیارد تومان مورد نیاز است.

وی تاکید کرد: با توجه امکان نوسانات قیمت مصالح و ابزار وعدم تخصیص به موقع اعتبارات ممکن است در آینده این شرایط منجر به تحمیل اعتبار بیشتر برای این پروژه ها شود.

پردل نژاد این پروژه ها را شامل احداث بزرگراه فومن- پونل، باند شرقی کنار گذر تالش، عملیات تکمیلی تقاطع غیر همسطح گیل واقع در کنار گذر لاهیجان، احداث بزرگراه کنار گذر لنگرود، راه آهن رشت – کاسپین و مسیر ریلی رشت- آستارا، بخش دوم آزادراه منجیل – رودبار(باند غربی) تهیه حمل و نصب نیوجرسی مفصلی در راههای گیلان، کنارگذر بندر انزلی، عملیات تکمیلی بخشی از مسیر و سازه پل پیش‌ رودبار کنارگذر مرجقل، تکمیل بزرگراه آستارا، تالش- پونل و عملیات اجرایی بزرگراه آستارا – آستار (ایران و آذربایجان) عنوان کرد.

مدیرحوزه طرح‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در گیلان تاکید کرد: علاوه براعتبارات مورد نیاز تکمیل و اجرای این طرح‌ها، ۴۶۰ میلیارد تومان نیز مربوط به مطالبات پیمانکاران این پروژه هاست که تاکنون پرداخت نشده است.

لازم به ذکر است؛ تابستان گذشته بود که پیمانکار پروژه ۸ کیلومتر آزاد راه رشت- قزوین از توقف عملیات پروژه به دلیل عدم دریافت مطالبات و تخصیص نیافتن به موقع اعتبارات خبر داده بود.

پردل نژآد با تایید این موضوع به مرور گفته بود: با گذشت بیش از ۵ ماه از سال جدید، هنوز بودجه سنواتی دولت برای تکمیل آزاد راه اختصاص نیافته است.

توقف پروژه ۸ کیلومتر بقیمانده آزادراه رشت – قزوین با برخورد تند و انتقاد استاندار گیلان همراه شد. بطوریکه اسدالله عباسی هیچ عذر و بهانه ای از جمله نبود مصالح و کمبود اعتبارات را بهانه ای برای توقف عملیات پروژه نپذیرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.