۶۵۰ تن برنج هندی در گیلان توزیع می شود

0 255

به دنبال شایعاتی در خصوص واردات برنج هندی آلوده به آرسنیک به کشور و نگرانی از توزیع این برنج در استانهای مختلف،معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی گیلان، این شایعات را بی اساس دانست وگفت: این برنج ها بعد از تایید آزمایشات وارد کشور شدند.

هفته گذشته بعد از اینکه برخی از رسانه ها از اسناد محرمانه وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره آلوده بودن برنج‌های هندی به آرسنیک، و خریداری این محموله خبر داند موجی از نگرانی در کشور راه افتاد.

طبق این اسناد، وزارت جهاد کشاورزی علیرغم هشدار دانشگاه علوم پزشکی درباره آلوده بودن برنج‌های وارد شده از هندوستان، به «آلاینده (سنگین و سمی) آرسنیک»، به دلیل نیاز بازار اقدام به ثبت سفارش برنج از این کشور کرده است.

در همین رابطه «قاسم جواد زاده» معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی گیلان به مرور اظهار کرد: برنج های هندی بعد از انجام آزمایشات و دریافت تایید از وزارت بهداشت ثبت سفارش و به کشور وارد می شوند. این شایعات توسط دلالان و واسطه ها به منظور جلوگیری از فروش برنجهای خارجی پخش می شود.

وی افزود: سهمیه استان گیلان در توزیع برنجهای هندی ۱۸۰۰ تن بود که تا کنون ۹۰۰ تن جذب و در چرخه توزیع قرار گرفته اند. در جلسه ستاد تنظیم بازار گیلان نیز که روز گذشته برگزار شد با دستور استاندار مصوب شد۶۵۰ تن دیگر از موجودی برنج های هندی در انبارهای غله استان توزیع شود.

وی قیمت هر کیلو برنج هندی توزیع شده در بازارها و فروشگاههای زنجیره ای را ۳۵ هزار تومان اعلام کرد که با ارز نیمایی وارد کشور شده اند.

جواد زاده تاکید کرد: در حال حاضر هر کیلو برنج محلی در بازارهای خرده فروشی استان ۸۵ الی ۹۰ هزار تومان عرضه می شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.