آسیب تفکر وارداتی دولت به صادرات غیر نفتی

0 280

در ابتدای سال جاری بود که استاندار وقت گیلان از هدف گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری برای صادرات غیرنفتی استان خبر داد. روز گذشته  درهمایش روز ملی صادرات اعلام شد تا کنون بیش از ۳۰۰ میلیون دلار از این هدف گذاری محقق شده است . این درحالیست که «فرهاد دلق پوش» رییس سازمان صمت گیلان از بروز مشکلات بیشتردرعرصه صادرات استان شدیدا انتقاد کرده بود.  به گزارش مرور، «هادی تیزهوش تابان » رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان خواستار حذف تفکر وارداتی از سوی دولت شد و گفت: صادرات برای کشور ما حیاتی و در تنظیم بازار کشور،  اهمیت زیادی دارد.

وی افزود: در تمام دنیا تنظیم بازار ازطریق واردات انجام می‌شود ولی در کشور ما عادت داریم درابتدا صادرات کالا را حذف کنیم .هر روز آئین نامه و بخشنامه‌های جدید صادراتی برای تجارو صادر کنندگان وضع می کنند که باید به حداقل برسد. البته  نه اینکه حذف تفکر وارداتی  منجر به حذف تامین مواد اولیه واحدهای  صنعتی  بشود.

وی با اشاره به اینکه گیلان مزیت های صادراتی زیادی دارد  گفت: استقرار دبیرخانه  اوراسیا موجب ایجاد شرایط خوبی در بخش صادرات، ارتباط و مبادلات  کالای گیلان با کشورهای همسایه شده است. لذا آمادگی داریم با توجه به اینکه اولین استانی بودیم کهبه عضویت اوراسیا درآمدیم ، کلاسهای آموزشی  و خدمات فنی برای صادرکنندگان داشته باشیم.

برای حمایت از تولید و اشتغال  گیلان نیازمند صادرات هستیم

«فرهاد دلق‌پوش» رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان نیز دراین نشست گفت: گیلان به‌عنوان یک استان مرزی، توانمند و با ظرفیت صادراتی طی امسال موفق شده در حوزه صادرات غیرنفتی  بیش از ۳۰۰ میلیون دلار صادرات داشته باشد.

وی با تاکید به اینکه باید بحرانهای ناشی از تحریمها و مشکلات  پیش روی صادر کنندگان استان را به فرصت تبدیل کنیم گفت: به منظور حمایت از تولید و اشتغال در گیلان نیازمند صادرات هستیم. گیلان فرصت‌های بسیار زیادی در زمینه تولید کالاهای با ارزش دارد که ایجاد نمایشگاه توانمندی می‌تواند زمینه معرفی آن‌ها را به یکدیگر بیشتر فراهم کند.

دلق پوش تاکید کرد: دبیرخانه اوراسیا در گیلان قرار دارد و این حق استان است که دروازه صادرات کالا در کشور باشد چون معافیت‌های در نظر گرفته‌شده برای کشورهای عضو در اوراسیا موجب شده تا کشورها با ارزهای دوطرفه به‌جای دلار به مبادله بپردازند و این موضوع برای ایران که تحت‌فشار ارزی و دلاری است بسیار حائز اهمیت است.

وی از سرای تجاری ایران در آستاراخان روسیه بعنوان یک فرصت یاد کرد و گفت: از ۸۶۲ قلم کالایی که به کشورهای اوراسیا صادر می شود ، ۵۰۰ قم کالا از تخفیفات صادراتی برخوردارند.

گفتنی است در هشت ماه امسال بیش از ۲۶۰ میلیون دلار صادرات با وزن کالایی حدود ۴۶۸ هزار تن به کشورهای روسیه، آذربایجان، عراق، قراقستان، گرجستان و کشورهای آسیای میانه  از استان گیلان انجام شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.