اصرار وزارت نیرو بر انتقال آب دریای خزر به سمنان

0 663

در حالی که روز گذشته معاون محیط زیست کشور از شکست طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان خبر داده بود اما به گفته فعالان زیست محیطی ، چهارشنبه هفته جاری این طرح مهر تایید نهایی خود را از وزرات نیرو دریافت خواهد کرد.

بر اساس آخرین شنیده ها وزارت نیرو درحال پیش بردن مطالعات پروژه انتقال آب دریای خزر به سمنان است.

روزگذشته «مسعود تجریشی» معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: براساس آخرین اعلام وزارت نیرو تمام طرح‌های انتقال آب از خزر به سمنان با شکست روبرو شده است.

تجریشی گفت: طی سال‌های گذشته مصرف آب در حوزه کشاورزی در مرکز کشور افزایش بیش از حد داشت به طوری که هیچ آبگیری در سال‌های گذشته از سد ساوه انجام نشده بنابراین در پهنه کویری، ما دچار خشکسالی‌های طبیعی و انسانی هستیم.

وی افزود: براساس گزارش وزارت نیرو تاکنون موفق به صرفه جویی در مصرف آب در حوزه‌های مختلف از لحاظ کمی و کیفی نشده است بنابراین تمام برنامه‌های انتقال آب برای تامین منابع آبی شرب و صنعت با شکست روبرو شده است.

وی ادامه داد: انتقال آب از هرمکانی باید توجیه اقتصادی داشته باشد چرا که دولت برای این موضوع هیچ هزینه‌ای در حوزه صنعت نمی‌کند و صنایع باید خود به فکر تأمین منابع خود باشند. سازمان حفاظت محیط زیست به لحاظ کم شدن آب در مبدا هیچ مشکلی ندارد، اما باید برای انتقال آب به مسائل زیست محیطی نیز توجه داشته باشد.

تجریشی تصریح کرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته، انتقال آب از دریای خزر به سمنان هیچ‌گونه تاثیری بر کم شدن آب دریا ندارد.

وی افزود: مسئله آب یک مسئله پیچیده‌ای است چرا که اگر در آینده نتوانیم مصرف آب را مدیریت کنیم شاهد جابجایی‌های جمعیتی خواهیم بود.

معاون محیط زیست گفت: هم اکنون کشور ما دچار معضل کمبود آب است و تغییر اقلیم نیز در این خصوص یک مسئله جدی است به صورتی که در دو دهه گذشته ۲۰ درصد بارش‌های کشور کاهش یافته و بسیاری از پیش‌بینی‌ها در خصوص اینکه تا سال ۲۰۵۰ حدود ۲۰ درصد دیگر نیز کاهش خواهیم یافت.

وی ادامه داد: اگر بارندگی‌ها ۲۰ درصد کاهش یابد نحوه بارش‌ها نیز تغییر پیدا می‌کند به صورتی که بیشتر بارش‌ها همراه با سیلاب و خشکسالی‌ها تداوم می‌یابد.

تجریشی گفت: باید فکری برای کمبود آب در منطقه فلات مرکزی کرد چراکه اگر ما مجبور شویم باید انتقال آب را انجام دهیم.

گفتنی است انتقال آب دریای خزر به سمنان در دولت یازدهم مطرح شد که سازمان محیط زیست بعد ازبررسی اثرات زیست محیطی آن بر جنگل‌ها، اکوسیستم‌های آبی و تنوع زیستی با اجرای آن مخالفت کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.