تخلیه و بارگیری ۱۱۷ کشتی تجاری در مجتمع بندری کاسپین

0 316

عضو هیأت مدیره و معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان با بیان اینکه، علی رغم تحریم های اقتصادی، مجتمع بندری کاسپین از ابتدای سال جاری تاکنون با تخلیه و بارگیری ۱۱۷ کشتی از اهداف برنامه‌ریزی شده پیشی گرفت، گفت: این درحالیست که سال ۹۷، تنها ۲۰ کشتی در این بندر پهلو گرفته بود. دست یابی به این آمار بیانگر رشد مبادلات تجاری در قالب تامین کالاهای اساسی کشور نظیر انواع غلات و روغن خوراکی و همچنین دام زنده، انواع لاستیک خودرو، مواد غذایی و شیمیایی، چوب و نیز تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی کشور با ارزش وزنی حدود ۲۵۰ هزار تن و صادرات مشقات نفتی، مواد غذایی، صنایع دستی، مصالح ساختمانی، ماشین آلات و محصولات ایرانی به کشورهای حاشیه دریای خزر و کشور چین با ارزش وزنی حدود ۲۲ هزار تن بوده است.

«امین افقی» بیان کرد: با انعقاد تفاهم نامه های مشترک بین المللی از سوی این سازمان و راه اندازی کریدور جدید چین–قزاقستان–ایران (بندر کاسپین) با محوریت این منطقه و حضور در کمیسیون های مشترک کشورهای منطقه، استفاده از ظرفیت های اوراسیا، باعث شد مجتمع بندری کاسپین علاوه بر تأمین نیازهای داخلی کشور اقدام به صادرات محصولات و کالاهای ایرانی به کشورهای مسیر کریدور کند. بر اساس آمار در سال جاری TEU 846 کانتینر کالا به مقصد نهایی چین صادر و  TEU2902 کانتینر از مبدأ چین به این مجتمع بندری وارد شده است.

وی فعال سازی کریدور شمال-جنوب را از برنامه های دیگر سازمان متبوع خود دانست و اعلام کرد: اقدامات و تفاهم نامه‌های داخلی و خارجی جهت فعال سازی این کریدور صورت پذیرفته است. در سفر دی ماه امسال هیات رسمی سازمان به آستراخان روسیه با حضور رئیس هیات مدیره سازمان اولین کانتینر آزمایشی از مسیر این کریدور حمل شد.

معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی خلق ارزش و ایجاد مزیت‌های رقابتی، کوتاهی مسیر، کاهش هزینه‌های حمل و نقل، تسریع و تسهیل خدمات به فعالان اقتصادی و بندری، ارائه مشوق‌های قانونی متنوع از سوی این سازمان بهمراه توسعه زیرساخت ها و نزدیکی به تهران و مراکز تولیدی و جمعیتی کشور را از دیگر دلایل استقبال بازرگانان به مجتمع بندری کاسپین عنوان کرد و گفت: اولویت مجتمع بندری کاسپین منطقه آزاد انزلی جذب کالاهای جدید و متنوع، بازاریابی به منظور حضور محصولات ایرانی در بازارهای کشورهای همسایه است و همچنین در تلاشیم با کاهش هزینه های حمل کالا، زمینه کاهش قیمت تمام شده کالا جهت استفاده مصرف کنندگان فراهم شود.

گفتنی است، هم اکنون این مجتمع بندری با سه پست اسکله فعال در حال ارائه خدمات است و طبق پیش بینی های انجام شده در سال آینده دو پست اسکله دیگر نیز مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.