جاده رشت جیرده چشم انتظار تعریض

0 958

جاده‌ی کم عرض رشت به جیرده درمسیر مواصلاتی رشت به غرب گیلان، سالهاست در انتظار تعریض و بهسازی قرار دارد. در جاده ای که در زمره‌ی پر تصادف ترین جاده های استان به شمار می رود، تصادف یکی از عادی ترین خبرها برای ساکنان حاشیه‌ی آن شده است. جاده ای که از محدوده‌ی پل رازی رشت آغاز و تا دهستان جیرده ادامه دارد.

این جاده هرچند یکی از مسیرهای رفت وآمد و یکی از دو ورودی شهرستان شفت به رشت  است اما از استانداردهای حداقلی یک جاده برخوردار نیست و بخش های زیادی از آن به دلیل کم عرض بودن و نبود شانه‌ی خاکی ، نورمناسب درشب ، تردد و ازدحام اتومبیل‌های سنگین ، وجود استادیوم سردار جنگل و ایستگاه راه آهن رشت  خطرات زیادی را برای شهروندان ساکن و عبوری به وجود آورده است.

در حالیکه تعریض این جاده از سال ۱۳۹۴ در دستور کار اداره‌ی کل راه وشهرسازی استان قرار گرفت اما کمبود اعتبارات مالی موجب شد این جاده تا سال ۱۳۹۷ عملا پیشرفت فیزکی نداشته باشد. از اینرو در تفاهم نامه ای بین استانداری گیلان و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، به منظور تسهیل در تردد و کاهش حوادث پروژه چهار خطه کردن مسیر  ۱۰ کیلومتری رشت به جیرده از فلکه رازی تا ایستگاه راه آهن رشت در تابستان ۹۷ ، با تزریق منابع مالی ۲۰ میلیارد تومانی در مسیر عملیات اجرایی قرار گرفت ومقرر شد در مدت زمان ۳۰ ماهه به نتیجه برسد.

اما با دراز کشیدن عملیات تعریض جاده رشت به جیرده روز گذشته فرماندار رشت بر رفع مشکلات و تسریع در پروژه‌ی تعریض مسیر رشت به جیرده تاکید کرد و از بهره برداری رسیدن  فاز اول آن تا پایان سال جاری خبرداد.

«علی فتح اللهی» افزود: تعریض مسیر رشت به جیرده از مهمترین پروژه های شهرستان و استان است که  به دلیل قرار داشتن ورزشگاه سردار جنگل، ایستگاه راه آهن و وقوع تصادفات متعدد دو چندان از اهمیت زیادی برخورداراست. وی ابراز امیدواری کرد: با فاز اول این پروژه تا پایان سال به بهره برداری برسد.

در همین رابطه پیشتر«ماکان پدرام» مدیرکل راه و شهرسازی استان، مبلغ اولیه قرارداد این پروژه را  ۲۲میلیارد و۳۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: منابع مالی این پروژه از محل اعتبارات استانی و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور تامین می شود. تاکنون ۵ کیلومتر از این مسیر با تعریض شانه‌ها به مسیر اصلی تبدیل‌شده اما این مسیر برای بهسازی و چهار خطی کردن اعتبار قابل‌ملاحظه‌ای نیاز دارد.

وی با اذعان به اینکه تملک اراضی در مسیر رشت به جیرده بسیار محدود است گفت: ما سعی کردیم خط پروژه خود را در مسیر قانونی اجرا کنیم اما مشکلات حاشیه‌ای ازجمله تأسیسات سازمان آب و تیرهای برق و کانال‌های آب چالش برانگیز بوده که با برنامه‌ریزی درست رفع خواهد شد.

علیرغم اینکه سال گذشته همزمان با افتتاح ایستگاه راه آهن رشت، بر چهاربانده کردن این مسیر پرتردد تاکید شد  و ۲ میلیارد تومان دیگر از سوی دولت به پروژه تعریض جاده برای تسریع در پروژه اختصاص یافت اما روند اجرای پروژه کند بوده و همچنان تصادفات زیادی در آن رخ می‌دهد.

در برخی از نقاط این جاده حتی شانه خاکی کنارگذر نیز وجود ندارد و با توجه به خطرناک و پرتردد بودن این مسیر با ازدحام انواع وسایل نقلیه تردد برای مردم منطقه بسیار دشوار است.

با توجه به کم‌عرض بودن این جاده مواصلاتی، عدم وجود روشنایی در شب، تردد بسیار اتومبیل‌های سنگین و وجود استادیوم سردار جنگل احتمال تصادفات در این مسیر پرخطر بسیار بوده تا جایی که مردم منطقه از این مسیر بانام «جاده قتلگاه» یاد می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.