رشت صاحب طرح جامع سیما و منظر شهری می‌شود

0 162

توجه به فرهنگ شهری و نمادهای معماری در زیباسازی با هدف ایجاد نشاط و امید در جامعه و جلوگیری از بروز ناهماهنگی بصری و کارکردی در فضاها و فعالیت‌های شهری یکی از ضعفهای مدیریت شهری رشت در چند دهه اخیر بوده است .طرحی که تا کنون رشت فاقد آن بوده است.

در حالیکه رشت در سالهای اخیر با گسترش عمودی و افقی وسیعی مواجه شده اما فاقد تناسب، زیبایی و خوشایندی محیط شهری از نظر طراحی و معماری حاکم بر سیما و منظر شهری بوده است. درهمین باره روز گذشته «سید محمد احمدی » شهردار رشت از تدوین طرح جامع سیما، منظر شهر رشت خبر داد.

احمدی با اشاره به وضعیت زیباسازی رشت افزود: طرح جامع سیما، منظر شهر رشت با برنامه زمانبندی درحال تدوین است و پس از اخذ مجوزهای لازم از شورای اسلامی شهر رشت اجرایی می‌شود.

یک کارشناساس سیما، منظر و فضای سبز شهری رشت در رابطه با این طرح به مرور گفت: توجه به نمای ظاهری ساختمانها، جداره‌های شهری، نورپردازی، المان‌های شهری و انتخاب تم زنگ آمیزی برای هر منطقه و مباحث مختلف ایجاد فضای سبز از جمله برنامه‌های پیش بینی شده در این طرح است که فعلا مطالعات و شرح خدمات آن آغاز شده است.

وی تأکید کرد: تا کنون هر اقدامی دراین راستا انجام شده به صورت کلی و منطقه ای بوده  که اکنون در طرح جامع همه جوانب شهرسازی و فضاهای شهری در پروژه‌های سیما و منظر مورد توجه قرار می‌گیرد. دستاورد این طرح برای رشت، زیبایی شهری، آراستگی و همگونی شهری خواهد بود.

یکی از مباحث مهم در شهرهای ساحلی بحث پدافند غیرعامل و ضرورت توجه به آن در طرح‌های معماری مهم و شاخص شهر است تصریح کرد: کاهش آسیب‌ها در مواقع بحران، با توجه به این مهم میسر می‌شود.

گفتنی است پیشتر امیرحسین علو عضو شورای شهر رشت از عملکرد سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری رشت انتقاد کرده و گفته بود: عدم استفاده از هنرمندان برجسته در المان‌سازی از جمله ضعف‌های سازمان سیما، منظر و فضای سبز بوده که در مدیریت‌های قبلی نیز وجود داشته و هنوز برطرف نشده است. متاسفانه هنوز اثر فاخری در شهر رشت ساخته نشده و این نقیصه بزرگیست که از گذشته وجود داشته و تا الان هم بر طرف نشده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.