سهمیه بندی بنزین؛ غافلگیری مردم

0 509

نیمه شب پنج شنبه و بدون اعلام عمومی از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، سهمیه بندی بنزین درکل کشور آغاز شد. براین اساس قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌بندی ۱۵۰۰ تومان، قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه ای هر لیتر ۳۰۰۰ تومان و قیمت بنزین سوپرهر لیتر ۳۵۰۰ تومان در نظرگرفته شده است.

در اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران  درخصوص سهمیه بندی سوخت آمده است:« شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران به اطلاع عموم هموطنان عزیز می رساند که براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران محترم سه قوه، از ساعت صفر روز ۲۴ ماه آبان سهمیه بندی بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز به ترتیب بیان شده در این اطلاعیه انجام می شود.»

همچنین در ادامه این اطلاعیه آمده است:

– از ساعت صفر روز ۲۴ سهمیه کامل ماه آبان سال ۱۳۹۸ همه خودروها به کارت سوخت شخصی آن ها واریز شده و سهمیه خودروهای شخصی به مدت ۶ ماه قابل ذخیره است. استفاده از سهمیه سوخت صرفا با استفاده از کارت هوشمند سوخت شخصی میسر خواهد بود.

– کسانی که تاکنون به هرعلت کارت سوخت شخصی خود را دریافت نکرده اند، از ساعت اجرای طرح، سهمیه سوخت ایشان محفوظ است و از این بابت هیچ نگرانی نداشته باشند.

– افرادی که کارت سوخت ندارند، شامل کسانی که تاکنون درخواست المثنی نداده اند، کسانی که درخواست داده و هنوز کارت سوخت خود را دریافت نکرده اند و همچنین کسانی که کارت سوخت برایشان صادر شده ولی در باجه معطله شرکت ملی پست است، سهمیه همه آنها از همین امروز محفوظ و ذخیره خواهد شد.

– نرخ CNG‌ بدون تغییر خواهد بود.

– برای مسافربرهای بر پایه اینترنت ( اسنپ و تپ سی) مشروط برآن که نرخ های خود را از مقادیر مصوب، به تشخیص وزارت کشور تغییر ندهند، اعتبار معادل سهمیه مصوب تعلق خواهد گرفت. برای تامین سوخت خودروهای مسافربر خطی و بین شهری، آژانس های مسافربری و آموزشگاه های رانندگی تمهیدات لازم اتخاذگردیده است که متعاقبا اعلام خواهد شد.

– به منظور رفاه حال دارندگان خودروها با اولویت وانت بارها مقرر شد وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه کشور ظرف مدت یک ماه ضوابط تشویقی برای توسعه مصرف CNG‌ در خودروها را تنظیم و به تصویب شورای اقتصاد برسانند.

– همچنین به خودروهای همه دستگاه های اجرایی دولتی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، سهمیه بنزین تعلق نمی گیرد و این خودروها باید با قیمت هر لیتر ۳۰۰۰ تومان نسبت به دریافت بنزین اقدام کنند.

قیمت نفت گاز با کارت سوخت جایگاه دار بدون تغییرخواهد بود.

همچنین در اطلاعیه ای از سوی شرکتهای تاکسی اینترنتی اعلام شد نرخ کرایه  تاکسی‌های اینترنتی بدلیل اینکه به رانندگان آنها سهمیه بنزین تعلق گرفته، افزایش نخواهد یافت و جزئیات این سهمیه بزودی اعلام خواهد شد.


در همین ارتباط شرکت اسنپ در اطلاعیه ای اعلام کرد با توجه به آغاز سهمیه بندی بنزین، و مطابق  اطلاعیه شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی و تایید وزارت کشور، به اطلاع می رسانیم که به رانندگان تاکسی‌های اینترنتی سهمیه بنزین تعلق می‌گیرد. براین اساس از امروز ۲۴ آبان ماه، هزینه بنزین کاربران راننده فعال در تاکسی‌های اینترنتی بر اساس کارکرد ماهانه، به قیمت دولتی محاسبه و ما به‌التفاوت آن به کارت بانکی آنها واریز می‌شود.

این اطلاعیه حاکی است: همچنین نرخ کرایه‌های تاکسی‌های اینترنتی هیچگونه تغییری نداشته و کاربران راننده می‌توانند بدون نگرانی از افزایش قیمت بنزین مثل همیشه به فعالیت خود ادامه دهند.

شرکت اینترنتی تپ‌سی نیز در اطلاعیه جداگانه‌ای با تایید این موضوع، اعلام کرد: پیرو انتشارخبر سهمیه ‌بندی بنزین و طبق اعلام شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی و تایید وزارت کشور، به اطلاع می ‌رسانیم: سهمیه‌ بنزین به رانندگان تاکسی‌های آنلاین تعلق می‌ گیرد.

سهمیه بندی بنزین درحالی  نیمه شب گذشته اعلام شد که با وجود عدم اعلام رسمی، این بار جایگاههای بنزین رشت ساعات شلوغ و صفهای طولانی را به خود ندیدند. چندماه گذشته بود که با شایعه گران شدن بنزین همه جایگاههای کشور تا ساعتها شاهد صف طولانی اتومبیل ها بود.

یک شهروند در صف بنزین یکی از جایگاههای سوخت رشت گفت: ای کاش زودتر سهمیه بندی بنزین اعلام می شد تا این گونه غافلگیر نمی شدیم و امکان ذخیره سازی داشتیم.

شهروند دیگری که راننده تاکسی است هم به مرور گفت: با گران شدن بنزین باید هر چه سریعتر نرخ کرایه تاکسی و سواری هم افزایش پیدا کند. گرانی بنزین بروی قیمت همه کالاهای اساسی تاثیر گذار است؛ به خصوص روی لوازم یدکی و قطعات خودروها. اگرهم مقداری نرخ کرایه افزایش دهیم  مسافران اعتراض می کنند. از مدیریت شهری تقاضا دارم هر چه سریعتر نسبت به افزایش قیمت نرخ کرایه ها اقدام کنند.

کارگر یکی از جایگاههای بنزین رشت هم گفت: خوشبختانه این بار شاهد شلوغی و ازدحام نبودیم و بدون هیچ مشکلی کار خود را انجام دادیم. بنزین به اندازه کافی در جایگاه با نرخ مصوب موجود است.

در حالیکه عنوان شده جایگاههای بنزین رشت روال عادی را پشت سر می گذارند اما برخی از رسانه های فضای مجازی از ازدحام  اتومبیل ها درتعداد اندکی ازپمپ های بنزین خبر داده اند.

گفتنی است در شهرستان رشت ۶۰ جایگاه عرضه سوخت فعالیت دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.