مهدی اخوان لنگرودی؛ شاعر گل‌یخ درگذشت

0 342

« مهدی اخوان لنگرودی» شاعر و نویسنده‌ی ایرانی که سالها در وین اتریش ساکن بود در ۷۵ سالگی در این شهر درگذشت. «اخوان لنگرودی» به دلیل عارضه مغزی بیش از یک‌ ماه در بیمارستانی در اتریش بستری بود.

مهدی اخوان لنگرودی زاده سال ۱۳۲۴ در شهر لنگرود بود. او دوران کودکی، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در این شهر گذراند. در سال ۱۳۵۱ از دانشگاه ملی ایران در رشته جامعه‌ شناسی فارغ ‌التحصیل و برای اخذ مدرک دکتری راهی وین شد.

نخستین دفتر شعرش با عنوان «سپیدار» در سال ۱۳۴۵ با مقدمه‌ی محمود پاینده‌ی لنگرودی چاپ شد. از دیگر آثار شعری او می‌توان به «چوب و عاج» ۱۳۶۹، «آبنوس بر آتش» ۱۳۷۰، «خانه» ۱۳۷۵، «سالیا» ۱۳۷۸ و «گل یخ» (برگزیده اشعار) ۱۳۷۸ اشاره کرد.

از داستان‌ها و رمان‌هایش نیز می‌توان از «آنوبیس» ۱۳۷۴، «درمان» ۱۳۷۵، «پنجشنبه سبز» ۱۳۷۵، «ارباب پسر» ۱۳۷۷، «در خم آهن» ۱۳۷۹، «الا تی تی» ۱۳۷۸ و «توسکا» ۱۳۹۲ نام برد.

«یک هفته با شاملو»، «خدا غم را آفرید، نصرت را آفرید» ۱۳۸۰، «از کافه نادری تا کافه فیروز» ۱۳۹۲، «ای دل بمیر یا بخوان» (ترجمه اشعار خوان رامون خمینس)۱۳۷۳ و «ببار اینجا بر دلم» (گفت‌وگوی بهزاد موسایی با مهدی اخوان لنگرودی) ۱۳۸۴ از دیگر کتاب‌های به‌ جامانده از این شاعر، نویسنده و پژوهشگرند.

از لنگرودی چندین مجموعه شعر، داستان و آثاری در نقد کار شاعران معاصر برجا مانده است اما آنچه در یاد بسیاری از مخاطبان شعر و موسیقی مانده ترانه‌ی گل یخ با شعری از لنگرودی است که حدود نیم قرن پیش کورش یغمائی آن را اجرا کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.