پروژه ۶۰ ساله پونل به خلخال در زمستان قابل تردد نیست

قدیمی ترین پروژه راه وشهر سازی همچنان در انتظار پایان

0 645

درجلسه ای با حضور استاندار گیلان و معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، به تعریض جاده های استان در محورهای امام زاده هاشم به رودبار و پونل به خلخال تأکید شد.

راه خلخال به پونل در گیلان از جمله جاده های کوهستانی است که همواره در فصول سرد سال به علت بارش شدید برف غیرقابل استفاده و تردد است.

این جاده که از آن به عنوان قدیمی ترین پروژه‌ی وزارت راه و شهرسازی یاد می‌شود، پس از گذشت بیش از ۶۰ سال از آغازعملیات ساخت، همچنان از نواقص زیادی در طول مسیر رنج می برد که احداث آن درگردنه های برف خیز و خطر رانش بهمن در زمستان مانع از تردد دایمی در تمام فصول سال برای مسافران شده است.

جزییات چندانی از ادامه پروژه و تعریض آن دراختیار نیست اما پیشتر« بشیر خالقی» نماینده‌ی مردم شهرستان های خلخال و کوثر درمجلس شورای اسلامی به ایرنا گفته بود: ۱۰ کیلومتر از مسیر این جاده بدون احداث تونل و یا امکانات بهمن گیر قابل اصلاح و استفاده در فصول سرد سال نیست و سالانه هزینه های کلانی صرف اصلاح و مرمت بخش رانشی راه و نیز آسفالت تخریب شده از بارش های سنگین برف و سقوط بهمن برای این مسیر می شود.

گفتنی است: پروژه‌ی راه خلخال به پونل قبل از پیروزی انقلاب اسلامی با عنوان راه سنتو و بخشی از جاده ارتباطی پیمان سنتو برای ایجاد دالان ارتباطی بین کشورهای عضو این پیمان از سال ۱۳۳۷ آغاز و پس از مدتی متوقف شد.

این پروژه با عنوان بخشی از پروژه راه رضوانشهر، خلخال ، میانه و میاندوآب پس از انقلاب آغاز و تکمیل و بهره برداری از آن، پس از توقف چند ساله سال طول کشیده است.

درحال حاضر ۶۰ کیلومتر از مسیر ۸۱ کیلومتری خلخال به پونل در داخل حوزه‌ی استحفاظی گیلان واقع شده و همه ساله با آغاز اولین بارش برف بیش از نیمی از سال این جاده بر روی خودروها مسدود می‌شود.موضوعی که مورد انتقاد مسافرین عبوری و شهروندان دو منطقه بوده و آن را ناشی از ضعف عملکرد اداره کل راه وشهرسازی گیلان در نگه داری از مسیر عنوان می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.