یک بازنشسته به ازای ۳ بیمه شده

کاهش ضریب پشتیبانی بیمه در گیلان؛

0 143

مدیرکل تامین اجتماعی گیلان اعلام کرد: به ازای هر بازنشسته در استان ۲.۹ بیمه شده داریم. میانگین کشوری ضریب پشتیبانی پنج است که زنگ خطر در گیلان را نشان می‌دهد.

«علی حسین نژاد» با بیان اینکه پایین بودن ضریب پشتیبانی از چالش های سازمان تامین اجتماعی در سطح کلان و گیلان است افزود: در دهه ۶۰ به ازای هر ۱۵ بیمه شده یک بازنشسته یا مستمری بگیر داشتیم که در ابتدای دهه ۸۰ به هفت بیمه شده رسید؛ در حال حاضر این نسبت به زیر سه درصد در گیلان رسیده است.

مدیرکل تامین اجتماعی گیلان یکی از دلایل کاهش ضریب پشتیبانی بیمه تامین اجتماعی را نرخ بیکاری دانست و اضافه کرد: بخشی از نیروی کار به سایر استان ها می روند و هنگام بازنشستگی به گیلان باز می گردند؛ تامین اجتماعی گیلان فقط ۱۶ هزار پرونده انتقالی دارد.

وی با بیان اینکه آب و هوای مطلوب گیلان موجب شده جمعیت مهاجر غیر بومی نیز در زمان بازنشستگی استان ما را انتخاب کنند، گفت: سطح اشتغال و بیمه اجباری دارای کارفرما در گیلان پایین بوده و لذا موجب کاهش ضریب پشتیبانی شده است؛ در واقع شهرک های صنعتی استان با ظرفیت کم در حال فعالیت هستند.

مدیرکل تامین اجتماعی گیلان، با اشاره به جمعیت ۱۷۳ هزار نفری مستمری بگیران تامین اجتماعی در استان، اضافه کرد: نیازمند احداث فضاهای رفاهی و ورزشی برای بازنشستگان هستیم.

وی با بیان اینکه گیلان در حوزه بیمه ای رتبه اول کشور را دارد، تاکید کرد: میانگین کشوری درصد بیمه شدگان در بخش زنان خانه دار، اختیاری، دانشجویی و مشاغل آزاد ۱.۶ درصد است که در گیلان دو برابر است.

لازم به ذکر است؛ در حال حاضر بیش از ۵۴ درصد جمعیت استان را کارگران و بازنشستگان تشکیل می‌دهند که شامل جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر می‌شوند. از این تعداد ۱۶۰ هزار نفر فقط  بازنشسته تحت پوشش خدمات تامین اجتماعی هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.