۲۹۰ هزار سالمند گیلانی، بدون کارت منزلت

مدیرکل بهزیستی گیلان عنوان کرد:

0 248

گیلان پیرترین استان کشور است و بنا بر آمارها اگر نرخ سالمندی در کشور ۱۰ درصد باشد در این استان نرخ سالمندی بین ۱۶ تا ۱۷ درصد است. در این زمینه دکتر حسین نحوی نژاد مدیرکل بهزیستی گیلان با اشاره به اینکه این موضوع هم برای استان فرصت است هم تهدید به مرور بیان کرد: اگر برای این موضوع درست فکر و برنامه ریزی کنیم سالمندی برای ما یک فرصت است ولی اگر برنامه ریزی نکنیم و از آسیب‌های سالمندان کم نکنیم تبدیل به تهدید می‌شود.

وی اضافه کرد: افراد سالمند در دوران پیری و کهولت سن نیاز به مراقبت بیشتر، توجه به سلامتی و محبت دارند و باید هم جامعه و هم دولت این دوران را برای آنان آسان کنند. اما همه امور به دولت منتهی نمی‌شود و دولت بخشی از وظایف سازمانی بر عهده اوست. خود خانواده‌ها باید از نظر محیطی و عاطفی فضای بهتری را برای آنان ایجاد کنند. با این حال بخشی از امور مربوط به بحث درمان و پوشش درمانی بیمه‌ها که همه بیماریهای سالمندان را پوشش نمی‌دهد یا در خصوص پرداخت حقوق‌ها که هم سانی وجود ندارد و نیز در بخش استفاده آسان از امکانات شهری مثل تردد وسایل نقلیه عمومی و … همه نهادها باید همکاری کنند. خصوصا شهرداری‌ها در بحث مناسب سازی شهری و ایجاد سرویس‌های بهداشتی مناسب، اتوبوس‌های مناسب و ارزان، خدمات ارزان و یا طراحی شهری و…. بهزیستی گیلان از نظر دبیرخانه‌ای می‌تواند وظایف دستگاه‌ها را به آنان یادآوری کنند.

چنانچه هر سال ۴ جلسه در استانداری گیلان با حضور همه دستگاه‌ها در خصوص مسایل مربوط به سالمندان برگزار می‌شود اما اگر بخواهیم بگوییم همه این مسایل منجر به بهبود وضعیت شده است باید بگویم چنین نیست .

دکتر نحوی نژاد در ادامه به مرور گفت: بخشی از کمک‌های بهزیستی در قالب کمک به سالمدان تخت پوشش است. ۱۴ هزار سالمند یعنی ۴ درصد سالمندان گیلان تحت پوشش ما هستند که به آنان خدمات درمانی و توابخشی و توان پزشکی داده می‌شود. همچنین حمایت‌هایی از فرزندان آنها در بخش آموزش و … داده می‌شود. حدود هزار نفر از سالمندان نیز در مراکز سالمندان نگهداری می‌شوند. در مجموع گیلان ۲۹۰ هزار نفر سالمند دارد.

به گفته‌ی این مقام مسؤول اکنون میزان مناسب سازی شهری در گیلان از ۲۷ درصد به ۴۰ درصد رسیده است ولی همچنان وضعیت مناسب نیست.

مدیرکل بهزیستی گیلان در خصوص کارت‌های منزلت هم برای سالمندان بیان کرد: چنین امری تاکنون محقق نشده است ولی نهادهایی مانند شهرداری‌ها یا وزارت فرهنگ و ارشاد و ورزش، باید برای استفاده سالمندان از خدمات رایگان و یا نیم بهای مراکز تفریحی و فرهنگی و ورزشی تحت عنوان کارت منزلت به تفاهم برسند. هرچند که این موضوع ابتدا باید به شکل قانون مصوب شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.