۷۰ درصد بازنشستگان گیلانی حداقل بگیر هستند

0 321

۷۰ درصد بازنشستگان گیلانی حداقل بگیرهستند. در حالیکه انتظار می‌رفت بعد از همسان سازی حقوق بازنشستگان و افزایش حقوق آنها، مشکلات معیشتی این قشر از جامعه کاهش پیدا کند اما همچنان بازنشستگان بیشترین آسیب و سختی را از افزایش چندین باره تورم و هزینه‌های ضروری در زندگی متحمل می‌شوند. چرا که وعده‌ی همسان سازی حقوق بازنشستگان تنها شامل حال بازنشستگان کشوری شد.

«حسن ایزدی»رییس تشکیلات خانه کارگرگیلان وعضو کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان با اشاره به اینکه از میان  ۱۳۸ هزار بازنشسته‌ی کارگری استان، حدود ۷۰ درصد ازآنها کمتر از ۲ ملیون ۷۰۰ هزارتومان دریافتی حقوق دارند به مرور گفت: حدود ۱۲ درصد بازنشستگان گیلان کمتر از ۱ میلیون تومان و کمتر از۲۰ درصد نیز حقوق ۳ تا ۴ میلیون تومانی دریافت می‌کنند. این درحالیست که خط فقر ۱۰ میلیون تومان اعلام شده است.

ایزدی با تاکید به اینکه گوش شنوایی درمجلس برای شنیدن مشکلات بازنشستگان و رفع مشکلات آنها وجود ندارد افزود: دولت سالها بازنشستگان تامین اجتماعی را در انتظار همسازی سازی حقوق نگاه داشت اما در نهایت این همسان سازی را به متناسب سازی تبدیل کرد. موضوعی که موجب شد حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با حداقل ممکن (کمتر از ۷۰۰ هزار تومان) افزایش پیدا کرد. این درحالیست که وعده‌ی همسان سازی حقوق (افزایش یک ونیم میلیون تومانی ) تنها شامل بازنشستگان کشوری و لشکری شده و بازنشستگان تامین اجتماعی از آن محروم ماندند. این موضوع نارضایتی بازنشستگان تامین اجتماعی را به دنبال داشته است. چنانچه گفته شده روز گذشته نیز در برخی از استانهای کشور کارگران بازنشسته دراعتراض به وضعیت معیشتی خود درمقابل ساختمانهای تامین اجتماعی دست به تجمع زدند.

گفتنی است در بودجه ۱۴۰۰، نرخ تورم ۲۲ درصد پیش بینی شده که این میزان متناسب با رشد حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نبوده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.