۸ دکل خالی و ۳ دوربین ثبت تخلف، نصیب رشت

0 2,479

رئیس پلیس راهور فرماندهی انتظامی گیلان اعلام کرد: کلانشهر رشت تنها ۳ دوربین ثبت تخلف دارد و قدمت چراغ‌های راهنمایی این شهر به دهه‌ی ۶۰ برمی‌گردد.

«امیرطالبی» افزود: شهرهای گیلان به ویژه رشت در بخش نصب دوربین‌های نظارتی و هوشمند ثبت تخلف درون شهری با استان‌های همجوار خود فاصله‌ی بسیار زیادی دارد.

به طوریکه درسطح شهر رشت تنها ۳ دوربین ثبت تخلف وجود دارد اما درمعابر درون شهری استان مازندران و شهر ساری ۳۸۰ دوربین ثبت تخلف هوشمند وجود دارد و شهر قزوین هم با ۱۲۰دوربین کنترل می‌شود. همچنین به قدمت چراغ‌های راهنمایی رشت به دهه‌ی ۶۰ می‌رسد و هنوز پلیس با حضور فیزیکی خود در سطح معابر شهر رشت ترافیک را مدیریت می‌کند.

صحبتهای فرماندهی پلیس راهور رشت در حالی مطرح می شود که پیش از این نصب ۳۹ دوربین کنترل ترافیک  و تخلف در رشت از جمله وعده هایی بود که توسط رییس وقت شورای اسلامی شهر رشت در بهمن ۱۳۹۶ عنوان شده بود. «اسماعیل حاجی پور» گفته بود: در راستای روان سازی ترافیک و حل مشکلات حوزه‌ی ترافیکی شهر رشت، استفاده از شیوه های نوین برای کاهش بار ترافیکی از جمله اهداف راه اندازی این مرکز است. لذا برای ثبت تخلفات رانندگی شهروندان در شهر رشت ۳۹ دوربین ثبت تخلفات نصب می‌شود. همچنین سال گذشته بود که «محمد رضا محمدی» فرمانده‌ی سابق راهور گیلان از فعالیت ۷ دوربین ثبت تخلف در رشت خبر داده و گفته بود: در آینده ای نزدیک ۱۲۰ دوربین ثبت تخلف در خیابانهای رشت نصب می‌شوند.

اما نصب ۱۲۰ دوربین کنترل ترافیک که در سال گذشته از سوی شهرداری رشت وعده داده شده بود به کجا رسید؟ «امیر طالبی» فرمانده‌ی راهور گیلان در توضیحات تکمیلی‌تر به مرور گفت: بیش از ۲۰ دوربین در سطح رشت نصب شده اند که عمدتا دوربین‌های نظارتی و امنیتی هستند. سال گذشته شهرداری رشت وعده داده بود با اجرای پروژه‌ی فیبر نوری در رشت ، ۱۲۰ دوربین کنترل ترافیک در رشت راه اندازی شود اما با وجود اجرای این پروژه  تاکنون فقط نصب ۸ دکل دوربین انجام شده است و دوربین های فعال ثبت تخلف ما  ۳ مورد هستند.

درهمین رابطه «مهرداد حسینی» مدیرمرکز کنترل ترافیک شهرداری رشت  به مرور پاسخ داد: شهرداری تمام هم و غم خود را دراجرای این پروژه گذاشته است. منتها عبور۱۰۰ کیلومتر فیبرنوری و نصب ۱۱۰ ایستگاه دکل در سطح شهر، پروژه ای زمان بر وهزینه بردار است.

حسینی افزود: برابر قراردادی که شهرداری رشت با شرکت سرمایه گذاری (فناپ تلکام ) داشته مقرر شد این شرکت ۱۱۰ ایستگاه دکل دوربین کنترل تخلفات نصب کند که از این تعداد ۷۷ دوربین نظارتی و امنیتی، ۲۲ ایستگاه دوربین ثبت تخلف و ۱۱ ایستگاه دوربین کنترل سرعت خواهد بود.

وی در پاسخ به اتمام پروژه‌ی فیبرنوری و عملیاتی نشدن این قرارداد گفت: ۱۰۰ کیلومتر پروژه عبور میکروداکت در رشت اجرا شده که قرار است فیبر نوری از داخل آن عبور کند که به موازات آن، نصب دوربین های ثبت تخلف شروع شده است از جمله میدان صابرین، تقاطع بلوار اصفهان، دیلمان، بلوار سمیه، چهارراه شهید بهشتی در بلوار دیلمان، میدان دفاع مقدس، کمربندی شهید بهشتی، ابتدای حمیدیان، میدان انتظام، میدان شهید انصاری، چهارراه توتونکاران، بلوار شیون فومنی.

همچنین نصب ایستگاه دوربینهای کنترل سرعت نیز در جاده انزلی، جاده فومن، خروجی جاده لاهیجان، و چهارراه کانال تا میدان گیل آغاز شده است و پیمانکار به سرعت در حال کار است.

حسینی تاکید کرد: زیرساختهای نصب دوربین های کنترل ترافیک در رشت هنوز به طور کامل آماده نیستند و در تلاشیم با کمک نهادهای نظارتی هر چه سریعتر این پروژه تا پایان سال به بهره برداری برسد.

گفتنی است، براساس آمارهای پلیس راهور درسال ۹۸ ، ۱۲۵ کشته درمعابر شهری گیلان بر اثر تصادفات درون شهری کشته شدند. با توجه به کاهش تردد ناشی از شیوع کرونا ویروس در رشت این آمار نسبت به سال گذشته کاهش ۱۸ درصدی داشته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.