خانه اقبال، خانه فرهنگ شد

0 358

بعد ازاینکه هفته گذشته تخریب خانه‌ی تاریخی اقبال در بندرانزلی  سر و صدای زیادی در فضای مجازی و افکارعمومی گیلان ایجاد کرد و بلافاصله با دستور معاون میراث اداره کل گردشگری و میراث فرهنگی استان جلوی تخریب بنا گرفته شد، شب گذشته با رای اکثریت اعضای شورای اسلامی شهر، مقرر شد این خانه میراثی توسط شهرداری به خانه فرهنگ شهر بندر انزلی تبدیل شود.

به نقل از ایرنا، یکصد و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر انزلی شنبه شب به صورت غیرعلنی با دستور کار تعیین تکلیف خانه تاریخی اقبال برگزار شد.

«هادی حیدری» رئیس شورای اسلامی شهر انزلی دراین جلسه گفت: در فضای مجازی مطالبی در خصوص خانه اقبال مطرح شده بود که در آن شهرداری، شورا و حتی وراث مرحوم اقبال را در خصوص اقدام به تخریب این خانه تاریخی مقصر نشان دادند که پس از بازدید از محل و تشکیل جلسه شورای تامین مشخص شد شهرداری در این خصوص کوتاهی نکرده است.

با اشاره به عدم ثبت این بنا در فهرست آثار تاریخی از سوی میراث فرهنگی و همچنین اخذ مجوز از سوی وراث بدون اطلاع داشتن از تاریخی بودن این بنا افزود: علاوه بر اینکه  شهرداری باید برای چنین بناهایی حساسیت بیشتری داشته باشد اما میراث فرهنگی بندر انزلی دو سوم از شهر را به عنوان محدوده بناهای میراثی اعلام کرده است.

وی افزود: این اظهار نظر میراث فرهنگی بدین مفهوم است که دو سوم از بناهای شهر انزلی تاریخی است در حالیکه که خانه ها و اماکن تاریخی ضوابط خاص خود را دارد.

حیدری با اشاره به اینکه هدف شورای شهر تحقق مطالبات و خواسته های بحق مردم است، تاکید کرد: یکی از مطالبات به حق مردم، توجه ویژه مدیریت شهری به بناهای تاریخی و تبدیل آنها به مراکز فرهنگی و جلوگیری از تخریب آن هاست.

رییس شورای اسلامی شهر بندرانزلی همچنین گفت: بر اساس مصوبات شورای شهر، خانه تاریخی اقبال باید از سوی شهرداری از مالکان آن خریداری شود یا این نهاد در جهت تهاتر این خانه اقدام کند تا هرچه سریعتر نسبت به تبدیل این محل به خانه فرهنگ انزلی اقدامات لازم صورت گیرد.

گفتنی است براساس اعلام میراث فرهنگی، پرونده‌ی خانه تاریخی اقبال در بندرانزلی اواخر سال گذشته برای ثبت به عنوان بنای تاریخی آماده و به تهران ارسال شد و در آن زمان، هم مالک و هم شهردار انزلی در جریان روند پرونده این بنای تاریخی بودند و نامه‌های لازم ابلاغ و صورتجلسه شورای ثبت برای آنها ارسال شده بود اما به دلیل اینکه از یک سو مالک، درصدد فروش ملک برآمده و مالک جدید نیز درجریان امور نبود و از سوی دیگر به دلیل تغییر شهردار انزلی و عدم اطلاع سرپرست جدید شهرداری، پروانه تخریب صادر و بخشی از سقف بنا برداشته می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.